עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 

שפת הגוף של המחאה
4 אוגוסט 2011
ההתנהלות התקשורתית של מנהיגי מחאת האוהלים ומולם - נתניהו
מה באמת ראש הממשלה חושב עליהם?
 

כוכבי רטוריקה חדשים צצו בזירה התקשורתית בשבועות האחרונים, שהרי מישהו חייב להביא את דבר העם אל המסך. הבולטים ביותר היו דפני ליף, כוהנת המחאה, ואיציק שמולי יו"ר התאחדות הסטודנטים. שניהם מדברים מהלב ומביאים רוח רעננה. בשל גילם הצעיר וחוסר הניסיון בזירה הפוליטית עדיין יש בהם תום ויושר שבפוליטיקה השחוקה כבר מזמן אין.
שמולי מעורר אמפטיה בחיוכו הביישני, קולו שקט ושלו, וניכר שהוא מכוון גבוה באופן שמאפשר לו לשחק על-פי הכללים של הגדולים. דפני, בימים הראשונים של המחאה, הזכירה את זמרת הרוק ג'אניס ג'ופלין – הכובע, הקול הצרוד, השימוש במילים "גסות" וההתרסה הילדותית מעט, הגיעו לה עמוק מתוך הבטן והיה בהם חן, אם כי ככל שעברו הימים היא הפנימה שזה לא ממלכתי ובמפגש עם הנשיא התנהגותה התעדנה מאוד.
עם הזמן מנהיגי המחאה החברתית מתרגלים לחוקים הפוליטיים וניתן להעריך שעד סוף הקיץ הם ירכשו ניסיון שיאפשר להם אף לעשות קריירה בתחום.

שפת הגוף של דיירי האוהלים
חוסר האמון של דיירי האוהלים שצפו בנאום החירום החברתי הראשון של נתניהו ממקום מושבם ברוטשילד הולידה שפת גוף מעניינת ביותר. שתי תנועות עיקריות חזרו על עצמן: תנועת גלגול כפות הידיים סימלה מבחינתם שנתניהו מברבר ולא אומר שום דבר חדש או קונקרטי, או כמו שבני הנוער אומרים: 'חופר'. בהמשך ניתן היה לראות את הידיים נסגרות בתנועת X מעל לראש, תנועה שהם אימצו מהמאבק החברתי בספרד, שמסמלת: 'ידיך כבולות, אתה לא באמת רוצה או יכול לשנות משהו'.
בדיון על חוק הוד"לים בכנסת אפשר היה לראות ח"כים של האופוזיציה משתמשים בתנועה הזו, והמפגינה סתיו שפיר אף סולקה מהכנסת בגלל תנועת ה-X שעשתה, שלטענתה הפכה במאהל לסימן לכך שלא מסכימים עם משהו.

 ההתנהלות התקשורתית של נתניהו
תגובת ראש הממשלה למחאה אותה הוא הגדיר בהתחלה כ'מוצדקת' – לא אחרה לבוא. כבר במשפט הפתיחה שלו במסיבת העיתונאים ניכר כי ראש הממשלה חווה לחץ וחוסר נוחות. 5 פעמים בנאום זה ובכל הנאומים שבאו בהמשך הוא חוזר על המנטרה שלו על כך שזיהה את בעיית הדיור לפני למעלה משנתיים. האומנם?!
הלחץ החברתי המתעצם בוודאי גרם לכך שהאור בלשכה של נתניהו דלק עד שעות מאוד מאוחרות, שכן ניכרים עיגולים שחורים ושקעים של חוסר שינה סביב עיניו. אך הדבר המטריד ביותר הוא שבמשפט כל-כך קצר התרחשו כל-כך הרבה תנועות עיניים חמקניות. הניסיון לברוח מקשר עין ישיר מעיד שקשה לו להסתכל לבוחרים בעיניים, והוא מנסה באופן לא-מודע ליצור לעצמו שברירי רגעים שיחתכו את הקשר בינו לבין הקהל. הוא לא מרגיש את מה שהוא אומר והוא בוודאי היה מעדיף לא להיות שם.
נתניהו מנסה להתנהג כמי שיש בו אמפטיה כלפי המאבק. הוא כביכול עושה בגוף את כל התנועות "הנכונות", אך המיקרו-מחוות שלו, כלומר: המחוות שנמשכות פחות מחמישית השנייה, מעידות בדיוק את ההפך – הסתירה בין מה שהוא אומר לבין מה שהוא מרגיש נותנת את התחושה שהתוכנית שלו ל'דיור בר השגה' לא תוכננה שנתיים ואפילו לא שבועות. היא נולדה כתוצאה מהמחאה ולא היתה עולה על סדר היום בלעדיה. אולי בלילה שלפני מסיבת העיתונאים סיימו במבצע בזק לתכנן אותה ואת המצגת.
אחרי השבועיים הקשים שעברו עליו, עם התגלות הסדק הראשון בקרב אנשי המחאה – נתניהו מבצע מספר מהלכים שנועדו לחזק את כוחו. בישיבת סיעת הליכוד הוא דואג להקיף את עצמו בחבר'ה שלו – מקורבי ליכוד וראשי ערים ליכודניקים - ונראה כמו חתן השמחה: הוא לוחץ הרבה מאוד ידיים, מחייך לכל הכיוונים ונוגע בחיבה בחבריו וזאת כדי להרים את הראש ולהחזיר את הביטחון לעצמו ולתומכיו.
בנאומו בכנסת נתניהו נשען על ז'בוטניסקי ומצטט אותו כמי שאמר: "מאבק תוך שאפתנות". נתניהו מסביר שב'שאפתנות', ז'בוטינסקי מתכוון ל'יזמות', ובאותו רגע ראש הממשלה נוגע באף במבוכה. בשום ת'זאורוס – מילון למילים נרדפות – המילים 'שאפתנות' ו'יזמות' לא מופיעות כמילים נרדפות. הניסיון של נתניהו לפרש את דברי ז'בוטינסקי כך שיתאימו למשנתו הכלכלית הסבו לו מבוכה ולכן הוא נוגע באפו באי-נוחות.
נסיים במקבץ משפטי מפתח של נתניהו שמסגירים את תחושותיו האמיתיות לגבי המחאה לה כפי ששמענו הוא קרא בתחילת הדרך 'מחאה מוצדקת': 
"אני יודע שיש גל פופוליסטי שסוחף את המדינה..."
"כל אחד יכול להקים מאהל, כל אחד יכול להביע את דעתו וזה זכות מוקנית..."
"האם אנחנו קשובים למחאה? ועוד איך! ואת יודעת למה?! כי היא מוצ.. מוצדקת!"
הכינוי 'פופוליסטי' במשפט הראשון, החיוך המזלזל והצחוק המלגלג שמלווים בתנועת יד שכמו מנקה את האוויר מהשטויות של אנשי המאהל במשפט השני, והאצבע המאשימה עם האגרוף ובעיקר המבט שמביע שאת נפש מהמחאה במשפט השלישי – על כל אלה אפשר לומר: אחד בפה אחד בלב.

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים