עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 

שני שרי אוצר
6 מאי 2009
במסיבת העיתונאים המשותפת שקיימו ראש הממשלה ושר האוצר, מתעוררת התחושה כי שטייניץ מגלם את תפקיד שוליית הקוסם לצידו של ביבי המאסטרו.
 

מספר אירועי שיקוף מאוד ברורים מסגירים ששטייניץ מתאמץ מאוד להידמות לביבי: הוא משלב את ידיו בדיוק באותה תנוחה כמו זו של ביבי, שניהם מרכיבים את המשקפיים על האף באותו רגע ולאורך רוב האירוע שניהם אוחזים את המשקפיים ביד.

דיוק במספרים
הדבר הראשון שמומלץ לשר האוצר במעבר שלו מפילוסופיה לכלכלה הוא לומר מספרים בעברית נכונה. פעמים תוך זמן קצר שטייניץ אמר: 'שניים עשרה' במקום 'שניים עשר' מיליארד שקל. בהמשך התייחס לאחוזים כ'שלושים ותשע' במקום 'שלושים ותשעה' ו'שמונה עשרה' במקום 'שמונה עשר'. אי-דיוק בהגיית המספרים מורידה נקודות ונשמעת פחות סמכותית, במיוחד כשזה מגיע משר האוצר שאמון על המספרים ואמור לדעת אותם יותר טוב מכולנו.

רעלת מצגות
שטייניץ נדבק במחלה קשה שפשטה בעולם האקדמיה והעסקים שנקראת: PPP = Power Point Poisoning רעלת מצגות. כדאי לו למהר ולהחלים ממנה כי כשפריזנטור צמוד לשקף, כשהוא רוב הזמן מקריא לנו את מה שכתוב במצגת למרות שאנחנו יודעים לקרוא, וכשהוא לא מוסיף לנו הרבה חדש מעבר לטקסט הוא מהר מאוד מתחיל לשעמם.
שטייניץ אוחז ביד בפויינטר של מרצים אותו הוא מכנה: 'שרביט', שעוד יותר מהמשקפיים גורם לו להיראות כמו מנצח על תזמורת. הוא לא תמיד מכוון למקום הנכון, מניע את השרביט במעגלים עצבניים ולפעמים אפילו נדמה שהוא מרביץ לנו במקל. כששוליית הקוסם מעביר את השרביט למאסטרו מגלים שביבי לעומתו שולט בו היטב.

השרביט עובר לנתניהו
ביבי נעזר במקל באופן שגורם לו להיראות דינמי וסמכותי ובכלל נוכחותו על הבמה כמרצה היא אדירה. הוא הרבה יותר רגוע משטייניץ מול העיתונאים שנופל לידיהם כטרף הרבה יותר בקלות, ומודה מספר פעמים שהוא ונתניהו לא ממש מחדשים שום דבר אלא ממשיכים את המהלך הכלכלי הקודם.
השפלת העיניים ותנועות אי-הנוחות של שטייניץ מעידות על הקושי שהוא חווה באמירת הדברים, וביבי מנסה לצמצם את הנזקים באמצעות סוג של 'כביכול' מחמאה לכתבת המתקילה שטוענת כי התוכנית שלהם לא שונה בהרבה ממה שהיה. המחמאה שביבי נותן לא מחמיאה ולא אמינה, כי השפתיים שלו מתכווצות בחמיצות כלפי מעלה ויוצרות מבט מאוד ספקני שאינו תואם את הטקסט. בנוסף לכך הוא גם 'עוצר' את הרעיון שלה פעמים על-ידי הפניית כף היד אליה בתנועת 'עצור, עד כאן'.
ניסיונו הרב של ביבי מאפשר לו לעבור מעל משוכות העיתונאים, בעוד שטייניץ עדיין מקרטע ונשען במידה רבה על ביבי. אך כמו כל דבר בחיים: Practice makes perfect.

לסיום, מילה על נאום הנשיא פרס באייפ"ק
הנשיא שלנו הצליח באייפ"ק לעורר תשואות ואמפטיה תוך כדי כך שהוא עובר מעל ראשי הצופים, ומתקשר ישירות עם מקבלי ההחלטות. פרס התכתב בנאומו הדרמטי עם אובמה וקלינטון שנכחו באולם ואפילו עם רבין ובגין מבלי להזכיר את שמם.
פרס מזכיר בנאומו את אחד המשפטים התקיפים ביותר שאובמה אמר כשפנה למוסלמים הקיצוניים בנאום ההכתרה שלו בינואר: We will extend a hand if you are willing to unclench your fist"". פרס לוקח את הביקורת של אובמה על האגרוף הקמוץ של האיסלם, ומדגיש שלא הוא אמר את זה אלא אובמה ולכן על אובמה לעמוד מאחורי המילים שלו.
פרס קורא לאלה הקופצים את ידיהם להפסיק זאת ולשם כך חוזר ארבע פעמים על המילה 'Enough'. חזרה זו מתכתבת עם קלינטון שבנאומו ביום ההולדת השמונים של פרס ב-2003 אמר שביום הזה הוא חושב גם על רבין, שבודאי מביט בהם עכשיו ורוצה לומר לפרס: "תגיד להם מספיק! מספיק! מספיק עם זה!"
פרס מסיים את נאומו בהתכתבות עם ציטוט מפורסם של בגין, אויבו הפוליטי ההיסטורי שהשיג שלום בר-קיימא ויציב לאורך זמן שאמר: "No more bloodshed". משפט זה מזכה אותו במחיאות כפיים ממושכות בעמידה ובחיוכי הערכה גדולים וכנים מציפי לבני שגם היא בקהל המאזינים שלו.+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים