עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 

פרשת המשט לעזה
2 יוני 2010
הכישלון הצורב של ההסברה הישראלית באירועי המשט לעזה נובע משני גורמים מרכזיים: 'טיימינג' כושל ודוברים לא משכנעים. מערכת ההסברה חייבת לספק לתקשורת העולמית באופן שוטף ומהיר תמונות שמעידות על המצב ולזכור שהדרך אל המוח עוברת קודם כל דרך הלב
 
 
 
 

מעט מדי מאוחר מדי
חדר המצב של משרד החוץ היה מוכן מבעוד מועד עם מסרים מילוליים טובים, אך הם נאמרו על-ידי הדוברים הישראליים באופן דהוי וללא להט. זאת, בניגוד לדוברים הפרו-פלשתינאים שאצלם הכל נאמר ברגש.

שר הביטחון אהוד ברק
שר הביטחון, אחד הדוברים הראשונים באירוע, נשמע כאילו הוא קורא את המסרים שלו מתוך ספר טלפונים או מתוך רשימת מכולת. אהוד ברק מביע אמנם צער על הנפגעים אך דבריו נשמעים מאולצים ובלתי אמינים. הדוברים שלנו חייבים להקפיד להביע אמפטיה כנה, כי קל מאוד להרגיש אם דברים כאלה נאמרים מהלב או לא. הוא אומר את כל הדברים ש'צריך' לומר אך האינטונציה לא משתנה כמעט באף משפט, כי הוא לא מרגיש את המילים שהוא אומר.
ברק לחוץ, מתוח ועצבני וזה בא אצלו לידי ביטוי בהיאחזות בדף בשתי הידיים לאורך כל הנאום, בליקוק השפתיים פעמים רבות לאורך הטקסט, בהקפצות חוזרות של הגוף ובהמשך גם בתנועות אי-נוחות בכיסא. בסוף מסיבת העיתונאים ברק העביר את המסרים גם באנגלית כשרוב הזמן אצבעותיו היו משולבות כל-כך חזק עד שצבען הפך לאדום. זהו ניסיון לשליטה עצמית אך בפועל זה משדר לחץ וחוסר ביטחון.

הרמטכ"ל גבי אשכנזי
הרמטכ"ל גבי אשכנזי שדיבר אחריו נשא את מסריו בעל-פה והם נאמרו ברגישות ובכנות רבים יותר מזה של שר הביטחון, אך הוא לא משדר את הסמכותיות המתבקשת ממעמדו. הרבה יותר מדי א... יש לרמטכ"ל בדבריו שגורמים לו להישמע מגומגם וכמי שלא בטוח בדבריו. הדבר הבולט עוד יותר הוא חוסר האיזון בכתפיים שלו שנובע מההשענות על הכיסא, באופן שמרחיק אותו באופן לא מודע מברק, אך זה נותן תחושה לא נוחה של חוסר יציבות. 

סגן שר החוץ דני איילון
מילים רבות כבר נשפכו על הרעיון לתת לאדם שמייצג עבור תורכיה סדין אדום לשאת את ההסבר הראשוני למצב. סגן שר החוץ דני איילון פנה בדבריו בעיקר לקהל הישראלי, למרות שכדובר משרד החוץ עליו לפנות כלפי חוץ ולנצל את האנגלית המשובחת שלו כדי לענות לשאלותיהם של הכתבים הזרים. בסוף מסיבת העיתונאים ביקשו ממנו העיתונאים הזרים לשאת שוב את דבריו באנגלית בשל בעיה טכנית. במקום לנצל את ההזדמנות ולשאת את התצהיר באנגלית טוב יותר מאשר בפעם הראשונה – איילון מתבאס ומתקשה להסתיר זאת. הוא פותח את הקלסר שלו בחוסר חשק בולט ובודק עם הקהל שלוש פעמים בטון שמביע תוכחה אם אכן יש בכך צורך. רק כשאיילון בטוח שאין לו ברירה הוא נאנח בקול רם ופוצח שוב בדבריו שנאמרים מתוך עייפות וחוסר חשק מופגן.

שר החוץ אביגדור ליברמן
הגדיל לעשות הבוס שלו, שר החוץ אביגדור ליברמן, שהיה אף חסר רגישות יותר ממנו. ליברמן מצא לנכון להודות מעל במה זו במיוחד לעובדי משרד החוץ. התודות שלו אליהם נמשכו עוד ועוד, למרות שהיה בעיצומו של אירוע בו כל העולם חיכה למוצא פיו. זה היה מאוד לא פרופורציוני להבעת הצער הקצרצרה והבלתי כנה שלו שלוותה גם בהרמת גבה מזלזלת, ומתקבלת תחושה לא נוחה שמבחינתו של ליברמן מסיבת העיתונאים נועדה בכלל עבור מצביעי ישראל ביתנו.

טיימינג
לסיום, חובה עלי לומר גם מילה על נושא ה'טיימינג'. צוות ההסרטה של דובר צה"ל היה מוכן ומזומן בזמן ההשתלטות על הספינות אך התמונות לא עברו בזמן אמת. הן הגיעו לחדרי העריכה רק בשתיים בצהריים ושוחררו לאמצעי התקשורת רק בשש בערב – 14 שעות אחרי תחילת האירוע.
קברניטינו, רובם בוגרי סיירת מטכ"ל, מחזיקים כפי הנראה בדעה שהצגת חולשה ישראלית תחזק את הצד התוקף ותזרע פאניקה בקרב הציבור. ואכן, אחת הסיבות לעיכוב בהעברת החומרים לתקשורת היתה ההתלבטות אם ראוי להראות את החיילים שלנו יורדים בחבלים מהשמיים כדי להשתלט על האוניה, ובסוף חוטפים אלות בראש ומושלכים מהספינה.
הבטן מתהפכת למראה התמונות האלה, אך אם תמונות ההתעללות בחיילי השייטת היו עוברות בזמן, ניתן היה בעזרתן להשפיע על הגדרת הנרטיב הסיפורי של אמצעי התקשורת בעולם. במקום זאת, התמונה שנכרתה בלב ובזיכרון של הצופים בארץ ובעולם, היא של חיילי צה"ל עומדים בנשק שלוף על הסיפון ומאיימים על לוחמי השלום.

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים