עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 

הפרופיל התקשורתי של ג'ורג' מיטשל
6 אוקטובר 2010
האם יש או אין התקדמות במשא ומתן? האם האמריקאים נלהבים מדי לשדר אופטימיות ולשווק את השיחות כמוצלחות ולשם כך מעבירים דרך השליח שלהם מסרים לא מדויקים לגבי המשא ומתן? מי אתה ג'ורג' ג'ון מיטשל שרבים במזרח התיכון מנסים לרצות?  
 
 
 
מיטשל בן 77, נולד במיין לאב אירי ולאם לבנונית, כלומר: הוא ערבי-אמריקאי, נוצרי מרוני, דת שנוסדה במאה ה-5 על-ידי כומר לבנוני בשם מרון. קצת הרגיע אותי לגלות שיש לאיש שורשים ערביים, שאולי מסייעים לו בתקשורת הרב-תרבותית במזרח התיכון. ואכן, באינטראקציות השונות בין מיטשל לבין שלל מנהיגי האזור חזרה על עצמה תופעה שנקראת: 'תנוחת המראה'.

מיטשל ונתניהו
נתניהו ומיטשל מתהלכים בגנים הנאים של קיסריה ובהליכתם ניכרת נינוחות. הם מגיעים לנקודת עצור, נתניהו עם יד בכיס, ומיד אחריו בתנוחת מראה מושלמת גם מיטשל מכניס יד לכיס. כשהם חוזרים מהטיול היד השנייה בכיס – שוב בתנוחת מראה מדויקת. הם ממשיכים ללכת קצת, מיטשל מוציא יד מהכיס וכמה שניות אחריו גם נתניהו. בפגישה של מיטשל עם אבו מאזן השניים יושבים בדיוק באותו אופן: היד שקרובה לפרטנר נשענת על הכיסא - היד הרחוקה משוחררת יותר.
איך אפשר במשא ומתן לדעת משהו על החיבור בין האנשים נכון לאותו רגע? שפת גוף דומה משקפת ניסיון לא מודע להידמות זה לזה. בדומה לריקוד, כשרוצים לנוע בהרמוניה עם הפרטנר אנחנו משתדלים להתאים את עצמנו אליו, כך גם בשיחה – כשנוצרת שפת גוף דומה זה מעיד על רצון להידמות וליישר קו.

מיטשל ועמר מוסא
תנועות מראה באות לידי ביטוי גם כשיש דמיון בתנועות הידיים ולא בתנוחת הגוף הבסיסית. למשל, כשמיטשל נפגש גם עם עמר מוסא השיקוף ההדדי מגיע בעזרת הידיים בלבד ששניהם משתמשים בהן באותו אופן. הם אמנם לא יושבים בתנוחת מראה, אך עמר מוסא משכל רגלים ונשען לכיוונו של מיטשל שמחזיק את עצמו בידיים ומצליב את הרגלים. תנוחתו של מוסא מעידה על ניסיון לרצות את מיטשל ולהתקרב אליו. אפילו עם ברק מצאתי רגע מצולם כזה של נינוחות והתאמה בתנועות הידיים. מול המצלמות תנוחת המראה התרחשה בין מיטשל לבין כולם וזה מעיד על חיבור טוב בין האישים.

האם באמת יש התקדמות במשא ומתן?
במסיבת העיתונאים שנערכה בארץ (15.9) מיטשל דבר על כך שיש התקדמות במשא ומתן. מיטשל בנאומיו ממעט לדבר עם הידיים וכאן הן כמעט בדום שתיקה. רוב הדגשים נעשים אצלו בעזרת הראש והקול. החיסכון בתנועות ידיים גורם לרגש האמיתי שלו לבוא לידי ביטוי באזור הפה, ובמהלך כל הנאום היו לו מדי פעם הידוקים קלים לאחור של השפה התחתונה, כיווצים של קצוות הפה ובליעות רוק. תופעות אלה נגרמות בשל יובש בפה הנובע ממתח, ולכן זהו סיגנל לא-מילולי שסותר את המילים ומעיד על דאגה או חוסר שביעות רצון.
ג'ורג' מיטשל שהוביל לפתרון הסכסוך בצפון-אירלנד מונה על-ידי קלינטון בשנת 2000 למצוא פיתרון גם לסכסוך שלנו. הוא סיכם את שלוש הפגישות הראשונות ואמר שקצב ההתקדמות של שיחות השלום שלנו מהיר יותר מאשר באירלנד. לנו זה נשמע כהגזמה פראית, אך כנראה שמדד ההצלחות שלו יותר גמיש משלנו. בשפת הגוף של האיש ניכרת שליטה עצמית גבוהה למרות המיקרו-מחוות שבורחות לו. קצב הדיבור שלו איטי ומעיד על אורך רוח וכנראה שיש לו גם אופטימיות אינסופית, אחרת, מזמן כבר היה נמאס לו לתווך בסכסוך שלנו שלא עומד להסתיים בעתיד הנראה לעין.

צעדים קטנטנים בדרך לשלום
בביקורו אצל עמר מוסא במצרים (2.10) מעניינת מאוד תגובתו לדברים שאומר מזכיר הליגה הערבית. גם כאן מיטשל בתנוחת מראה עם עמר מוסא אלא שמיטשל מגרד באף כשמוסא אומר על דרך השלילה: "אנחנו לא נגד משא ומתן ישיר". אם אתה לא נגד, אז למה אתה לא אומר שאתה בעד? הגירוד של מיטשל באף קורה בדיוק אחרי המשפט הנגטיבי הזה של מוסא שגורם לו למבוכה קלה, אולי כי ציפה להצהרה משמעותית יותר. זוהי גם הוכחה לכך שנגיעה באף לא תמיד מעידה על שקר. מיטשל לא אמר כאן דבר לכן גם לא יכול להיות ששיקר. נראה כי מבחינתו של מיטשל גם אם עדיין לא עסוקים בהצגת עמדות לגבי סוגיות הליבה – זו עדיין התקדמות. הוא כנראה מאמין בצעדים קטנטנים בדרך לשלום ולא בספידי גונזלס.
 
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים