עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 


סילביו ברלוסקוני מבקר בישראל
10 פברואר 2010
איטלקים ידועים לאורך ההיסטוריה כמי שמדברים בהתלהבות ומנופפים בידיהם מעלה-מטה לעיתים קרובות.
יש להם הכי הרבה ג'סטות מיוחדות ואין להם הרבה בושות. אומרים שאנחנו דומים לאיטלקים אבל הם הרבה יותר מנומסים ואצל האיטלקים כל אחד כמעט הוא אורטור שיודע להעביר את המסרים שלו מתוך משוכנעות פנימית עמוקה.
מהבחינות האלה סילביו ברלוסקוני הוא איטלקי מאוד מייצג
 
 
ברלוסקוני המטופח והאלגנטי, שטען בעבר שהטיפוח הוא חלק מהחובה שלו לבוחריו, מקפיד להיראות צעיר מגילו בעזרת חליפות מהודרות, ניתוחי יופי וצביעת השיער. את כישורי המשחק שלו אפשר היה לראות בבית הנשיא, כשסיפר סיפור מצחיק על התקופה בה היה איש עסקים ותרגל את הכלל שלמד מאביו: 'להחמיא לכל אדם'.

שפת גוף איטלקית
זה מאוד איטלקי לספר בדיחה עם מימיקה מוגזמת וברלוסקוני הולך על הקו הזה עד הסוף. הוא יורד מהדוכן ומבצע חיקוי מאוד לא דיפלומטי שאפילו מצליח להביך ולהצחיק את המתורגמנית הסימולטנית. רגע לפני כן, באופן מאוד לא שגרתי, הוא אף העלה לדוכן את המתורגמנית בעזרת ג'סטה איטלקית נפוצה.
שפת הגוף האיטלקית מאופיינת בהרבה מאוד ג'סטות, מחוות. תנועת קיפול האצבעות פנימה בה ארבעת האצבעות נפתחות ונסגרות יחד, היא תנועה שמזמינה מישהו לבוא (Beckoning). אצל האנגלים והצרפתים כף היד בתנועה הזאת תמיד מופנית כלפי מעלה, אך אצל האיטלקים כמעט תמיד כף היד מופנית כלפי מטה, כי לאיטלקים יש תנועת 'להתראות' שמאוד דומה לתנועה האנגלו-צרפתית. לפעמים המחוות האיטלקיות האלה יוצרות בעיות תקשורתיות חמורות כי הן לא מובנות מחוץ למולדתן, כמו תנועת ה'רגע' שהיא באיטליה תנועה מגונה או 'נגיעה באוזן' שמשמעותה גבר נשי.

פוליטיקאי שלא מתבייש לבכות מול המצלמות
כמו שברלוסקוני יודע לצחוק, הוא יודע גם לבכות. הוא מאוד רגשי ורגשני, ובכלל גברים איטלקים, כך אומרים, מצד אחד הם מאצ'ואים, מצד שני קל להביא אותם לידי דמעות. זה אמיתי לגמרי אצלם כי הם חיים את הרגש עד הסוף – אוהבים, צוחקים, בוכים – מכל הלב.
אין במחוזותינו פוליטיקאים רבים שהיו מעיזים להרשות לעצמם לבכות מול המצלמה, בטח ובטח שלא למחות את דמעותיהם בעזרת ממחטה. אך ברלוסקוני שכל חייו עמל על תדמית של גבר חזק, למשמע סיפורו המרגש של נתניהו על אימו, מוציא מהכיס ממחטה, מקנח את האף, מנגב את שתי העיניים ומחזיר לכיס. הוא עושה זאת בטבעיות ובלי חשש.

לחיצות ידיים ונשיקות
לחיצות הידיים בין המנהיגים חמות מאוד, מלוות בקשר עין, בחיוך ובנשיקות על שתי הלחיים שמעידות על קרבה יתרה. שניהם חזרו ואמרו במהלך הביקור כמה הם אוהבים ומעריכים אחד את השני. נתניהו גומל לברלוסקוני על כך שהגדיר את ישראל כאחת מחמש המדינות הקרובות ביותר לאיטליה, ובתמורה מגדיר את מערכת היחסים בינינו כקרובה ביותר שיש לנו עם מדינה כלשהי. עם ארצות הברית היא ידידותית מאוד, הוא אומר, אבל עם איטליה ידידותיות יותר. התגובה של ברלוסקוני למיקום הגבוה שביבי העניק לו נראית פתאום שקולה ומחושבת יותר מרוב הדברים שאמר במהלך ביקורו.
לאורך דבריו הוא מרבה לשפשף את יד שמאל בעזרת יד ימין וכך הוא כמו אומר לעצמו: 'תרגיע את ההתלהבות, תזכור שאתה דיפלומט. בסופו של דבר מדובר ב'ביזנס' וצריך לקחת בחשבון את כל הצדדים'. גם לנתניהו כדי לזכור שגם אם כרגע איטליה בעדנו לא בטוח שזה יהיה לנצח, ולא כדאי לנו לקלקל את הקשר שלנו עם ארה"ב ע"י חנפנות מוגזמת לאיטלקים.

ברלוסקוני בבית לחם
כשברלוסקוני מבקר את אבו מאזן בבית לחם הוא מנסה לייצר איזון אך החום האנושי ההדדי אינו זורם באותה קלות כמו בירושלים. העיתונאים מסרו שברלוסקוני נמנע מלהתייחס לנושא גדר ההפרדה, והשיב שהתרכז ברשימות שהכין לעצמו לקראת מסיבת העיתונאים ולא ראה אותה – אף שטכנית הוא עבר דרכה עם כניסתו לעיר זמן קצר קודם לכן.
ברלוסקוני נתן תשובה קצרה וקרה, וניתן היה להבחין בבליעת רוק ובהשפלת המבט שמעידים על חוסר נוחות. את המשפט המרכזי שיצא משם לא מצאתי מצולם, אך ברלוסקוני צוטט כמי שאמר: "כמו שיש לבכות על קורבנות השואה, יש לבכות ולהביע צער על הקורבנות הפלסטינים". לאור הדברים החמים שאמר לנו ההשוואה הזו מעוררת תחושה לא נוחה של צביעות, אך זוהי הדרך האיטלקית הדיפלומטית לומר את הדברים כך שכולם יצאו מרוצים. אפשר להגיד על ברלוסקוני שהוא רוקד על כל חתונות בו זמנית במיומנות רבה וכריזמטית. 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים