עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 

מפגש פסגה בין אובמה, נתניהו ואבו-מאזן
15 ספטמבר 2010
מנסים להניע את גלגלי תהליך השלום בפעם המי סופר
 
 
אובמה הוא המנהיג הכי צעיר בחבורת ותיקי שיחות השלום לדורותיהם, לכן עדיין קצת קשה לו לזכור את כל השמות והתארים של מנהיגי המזרח התיכון. הוא קורא לאבו-מאזן 'פרזידנט' ומיד מתקן ל'פריים מיניסטר' ונזקק לשנייה כדי להיזכר בשם של מובארק. זה לא פשוט לזכור שמות שהצליל שלהם זר לנו, ועוד יותר קשה לומר אותם שלא מדף, בסדר הנכון, בלי להתבלבל ולפגוע במישהו, במיוחד כשכל מילה לא במקום עשויה להוביל לתקרית דיפלומטית.
לפני שאובמה מצליח להיזכר במלך ירדן הוא מסיט את העיניים שמאלה ולמטה. מבט כזה ברגעי לחץ מעיד על כך שהאדם מרגיש לכוד. בפאוזה הארוכה שהוא לוקח כדי להיזכר בשם, נתניהו חש בקושי של אובמה ומיד מסיט ממנו את המבט כדי לא להביך אותו יותר.

קשר פיזי בין מנהיגים
מעבר לנאומים השונים מעניין להתבונן ברגעים של קשר פיזי שמרמזים על אופי החיבור בין המנהיגים. הנטייה הטבעית של כל אדם היא להגן על המרחב האישי שלו. ברגע שנוצר קונפליקט בין הרצון לשמור מרחק לבין הרצון ליצור מגע נולדות צורות שונות של קשר גופני.
כשאובמה ונתניהו מתרחקים מדוכן הנואמים ומפנים את גבם לתקשורת, אובמה טופח קלות על גבו של נתניהו שמחזיר לו בטפיחה בעוצמה זהה. פעולה חברית זו דומה לחיבוק קטן שמביע תודה הדדית על המאמץ והביצוע. אחרי כמה צעדים נתניהו נוגע ברקה. זוהי תנועה שמאפיינת את ביל קלינטון ונפוצה בקרב גברים פי שניים יותר מאשר אצל נשים. הגירוד ברקה ברגעים בהם הלחץ החברתי גדול מביע ניסיון למצוא נחמה קלה.

משולש אינטימי
כדי להביע רגשות חייבים לחרוג מעט מהפורמאליות המצופה של לחיצת יד, וישנם 14 סוגים עיקריים של רגעי אינטימיות שמקובלים ברמה החברתית. דוגמאות לכך ניתן היה לראות בפגישת הפסגה עם אובמה, שמגלות לנו טפח על הקשרים שבין המנהיגים נכון לאותו רגע.
ברגע של משולש אינטימי יחסית לפני הכניסה לאולם אובמה לוחץ יד לנתניהו ואת ידו השנייה מניח על כתפו של אבו מאזן. אובמה מרוצה מהתקשורת הקרובה בין שני האורחים שלו שנראים קרובים ונינוחים זה עם זה, ומעניק לאבו מאזן כמה צ'אפחות ידידותיות חזקות שמלוות בחיוך גדול ושבע רצון.
בהמשך, מיד לאחר שנתניהו מסיים את נאומו הוא פונה לאובמה ושני המנהיגים לוחצים ידיים בהוקרת תודה ממלכתית. כשנתניהו חוזר למקומו הוא לוחץ יד למובארק שמחזיר לו בקידה מכבדת, לוחץ את ידו של מלך ירדן שמגביהה את עצמו מעט מהכיסא בכבוד, ועם אבו מאזן לחיצת היד היא הכי חמימה וארוכה.

היתה בין המנהיגים כנות מפתיעה לכן למרות כל הסקפטיות שבעת האכזבות ששררה בארץ לפני ובמהלך האירוע התחלתי להתמלא באופטימיות זהירה. כולם דיברו באותה שפה והפגינו בנאומים שלהם רצינות מפוקחת לגבי התהליך שנמשך לאחר מכן בשארם. המנהיגים בתבונתם החליטו לחשוף בפני התקשורת שברירי תקשורת בודדים בלבד. כל מה שאפשר לומר מהתמונות הללו הוא שהמנהיגים חיים, נושמים, מדברים אחד עם השני, לוחצים ידיים, יושבים יחד באותו חדר והיחסים ביניהם תקינים וידידותיים. ברור שברור להם שזוהי ההצגה שלהם לציבור וכי רב הנסתר על הגלוי, אך אם נתניהו ואבו-מאזן ביחסים טובים, ובין אובמה לנתניהו נרגעו מעט הרוחות, ומובארק ומלך ירדן שותפים לתהליך והילרי מקסימה את כולם, אז אולי בכל זאת יש תקווה.
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים