עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 

מערכת היחסים בין האופוזיציה לקואליציה
10 מרץ 2010
לקראת ציון יום השנה לכהונתו של נתניהו יצאתי לבדוק
מהו טיב היחסים בין מנהיגינו בצמרת בהתבסס על שפת הגוף המצולמת שלהם
 

רוני בראון
ראשון הנואמים, רוני בראון, מתחיל את דבריו בטון פגוע וברמת אנרגיה נמוכה. ברגע שהוא מבחין בכך שנתניהו מתעלם ממנו בהפגנתיות הוא נדלק, התנהגותו משתנה ובעקבותיה גם הטקטיקה.
נתניהו מייצר אינטימיות עם יעקב נאמן כסימן לחוסר עניין בבראון. בראון קולט את הסימנים ומגיב להתעלמות של נתניהו בסימני העלבה מסוג דחייה ולעג, שבשילוב עם החיוך הגדול שלו מייצרים תחושת זלזול מוקצנת. לנאמן לא נעים מהמצב – הוא מסתיר את הרגשות שלו על-ידי כיסוי הפה בעזרת היד ומפנה את מבטו לבראון, אבל ביבי לא זז ממנו כדי להבהיר לנאמן שהשיחה ביניהם לא הסתיימה. הנענועים והקשקושים בעט מעידים על עצבנותו של ראש הממשלה וניכר כי נתניהו חרד מלהישאר לבד בשולחן בסיטואציה לא נעימה זו.
בראון מוכיח את שר המשפטים על כך שהוא מונע מראש הממשלה להיות חלק מהדיון, ולשמע התוכחה המפורשת נתניהו עושה טובה ומתיישר לרגע בעוד נאמן עושה פרצוף מקשיב, מפנה את תשומת ליבו לבראון ומרחיק את ביבי. ניכר שלנאמן לא נוח בסיטואציה ושביבי דיי השתמש בו לצרכיו. התנועה של נתניהו כלפי בראון היא סימן מזלזל שמביעה 'אל תגזים' ובגופו הוא פונה לנאמן שלא ממהר שוב להתמסר. הדבר גורם לביבי לנגוע בזרועו של נאמן כמסמל לו שלא יחשוב על ללכת מכאן, ולבסוף נתניהו נשען בהפגנתיות על השולחן וכך יוצר חיץ בינו לבין בראון ומגדיל את עצמו ואת הטריטוריה האישית שלו.

דליה איציק
גם דליה איציק בתורה מבקשת את תשומת ליבו של נתניהו. היא מתחילה ברכות ובמתינות כי בתחילת דבריה היא עוד מקווה שנתניהו יקשיב לה באופן חברי יותר מזה שהפגין כלפי בראון, וכנראה שגם חשובה לה מערכת היחסים איתו לטווח הארוך, אך ברגעים מאוד טעונים מבחינה רגשית הנטייה הטבעית היא להתמקד בטווח הקצר.
איציק מתחילה בקול מתבכיין מעט וזה גורם לנתניהו לצחוק עליה תוך הפגנת זלזול בוטה – הוא חותך פתק לריבועים שווים ועסוק בדפים שלפניו ותוך כדי הוא מלגלג עליה. תגובתו המזלזלת של נתניהו כלפי דליה איציק הרבה יותר בוטה מזו שראינו אותו מפגין מול בראון. איציק דורשת את תשומת ליבו כשהפעם גלגל ההצלה של ראש הממשלה הוא השר גלעד ארדן, שבהתחלה קפוא במקומו ומגיב להאשמות בתנועות 'קאט' בראש שחותכות את האוויר שבינו לבינה: 'הבנתי, תמשיכי' הוא מסמן, ומפנה מיד את תשומת ליבו בחזרה לביבי שמתעלם בהפגנתיות מהנשים בדוכן.
נתניהו מחליט לסתום למורות האלה את הפה ולהשתיק את טענותיהן, ואומר משהו שקשה לשמוע אך תנועות ההעלבה ברורות גם כשלא שומעים את המילים שמתלוות להן. בהמשך ארדן קיבל ביטחון מההתנהגות של רבו והחל לחקות את התנהגותו המזלזלת כלפי דליה איציק, ובכלל אפשר לומר שרבים בכנסת מחקים את הראש.

ציפי לבני
ציפי לבני שמרה על תגובות ניטרליות לכל אורך דבריו של נתניהו שהיה אחד הנאומים המשעממים ביותר שלו אי פעם. הוא מרח את הזמן ודיבר על עניינים טפלים כדי לדחות את ההתעסקות בעיקר וכדי לא לענות על שאלות האופוזיציונרים, אך כשהגיעה תורה של לבני לדבר ניכר שנתניהו ממש סולד ממנה וכי מערכת היחסים ביניהם עכורה ביותר: נתניהו מתעלם ממנה כשהם חולפים זה על פניו של זה, צוחק בהפגנתיות במהלך דבריה ומרשה לעצמו ממקום מושבו לזלזל בה באופן בוטה.
תנועת הזלזול הכי קיצונית שראיתי אי פעם אצל ביבי הופנתה כלפי לבני. ראשו מהנהן ממושכות לשלילה בניסיון לפסול את דבריה ולנער אותה ממנו, ובהמשך הוא אפילו נוקט בתנועת פנים ילדותית ומגוחכת שמביעה כי בעיניו דבריה טיפשים. תגובה קיצונית זו לא מותירה הרבה מקום לטעות – הוא מתעב אותה ולא מסוגל להסתיר את זה, ומזלזל בכישוריה ובשיקול דעתה של האישה היחסית צעירה הזו.
אפשר בהחלט לומר שהאווירה הממלכתית עליה הקפיד נתניהו כיו"ר האופוזיציה נשתכחה והוחלפה בזלזול, בהתעלמות ובלעג לאלה שעומדים עכשיו במקומו.

 

 

 

 
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים