עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 

יום האישה הבינלאומי
10 מרץ 2011
שפת הגוף של חברות כנסת - עד כמה גדולים ההבדלים בין המינים?
 
.
 
 
כל אחד מאתנו נע על ציר בין גבריות לנשיות. בצד הגברי אנו מוצאים תכונות שסטריאוטיפית נחשבות גבריות יותר כמו: התמקדות במטרה, אגרסיביות, דומיננטיות, קולניות, ובצד הנשי תכונות שנחשבות נשיות יותר כמו: עדינות, רגישות, פאסיביות, הקשבה. לכבוד יום האישה הבינלאומי בחנתי את התנהלות הח"כיות בשתי וועדות שהתקיימו השבוע וקשה לומר שהן עונות על הסטריאוטיפ הנשי.

צמצום עצמי לעומת "משולשים"
בגלל שלנשים יש כתפיים צרות יותר ולאורך ההיסטוריה חינכו אותנו לצמצם את עצמנו – נשים נוטות להצמיד את הזרועות קרוב יותר לצידי הגוף, בעוד שלגברים יש נטייה להגדיל את עצמם על-ידי יצירת משולשים עם הזרועות. אך כאן, בוועדת החוץ והביטחון, אנו עדים למצב הפוך: מירי רגב ברגע של כעס מרחיבה את הטריטוריה שלה בעזרת הזרועות ואילו ראש אכ"א שרגע לפני כן ננזף על-ידה קשות מצמצם את עצמו ומשפיל מבט. גם בוויכוח הלוהט שהתנהל באותה וועדה בין מירי רגב למיכאל בן-ארי אנחנו עדים לשפת הגוף דומה מאוד של השניים.
כבר מתקופת האבן יש הבדלים משמעותיים בתנועות הידיים של נשים וגברים אך כאן יש לנו אישה וגבר שמשתמשים באותה שפת גוף: שניהם מאיימים, כועסים, קוראים לתשומת לב ודוקרים את היריב בצלעות. האצבע המונפת מסמלת פגיון, חרב או מחבט, משהו מסוכן שעשוי לפגוע. שניהם מנסים לחנך אחד את השני ולהפגין עליונות וההבדל ביניהם הוא שמירי רגב מביעה תוכחה ואילו בן-ארי מביע סלידה.
ח"כית רגב ששירתה במשך שנים רבות בצבא סיגלה לעצמה כנראה הרגלים גבריים ויודעת לעמוד איתן מול התקפות שוביניסטיות, ואילו ח"כ בן ארי שמגיע מהעולם התורני לא רגיל לנשים כמוה ולכן פניו מצטמצמות ומתכווצות בשאת נפש והוא מפקד עליה לא לצעוק כשהוא צועק הרבה יותר חזק ממנה. 

תנועות דיוק
אך יש לנו בכנסת גם נשים שנמצאות בצד הנשי יותר על ציר הגבריות והנשיות. ח"כ רחל אדטו נעזרת בתנועות ידיים שנתפסות כהרבה יותר רכות ונשיות ומוכיחה שיש לנו בכנסת נשים מסוגים שונים ושלא תמיד חייבים לצעוק ולדקור כדי שיקשיבו לנו. היא מרבה להשתמש בתנועות דיוק שנוצרות כשמצמידים את קצות האצבעות בלבד ומאפיינות יותר את הנשים זאת לעומת תנועות עוצמה שנוצרות כשסוגרים את האגודל כנגד כל האצבעות כמו באגרוף שמאפיינות יותר את הגברים.

הכל בקול
הבדל מרכזי מעניין נוסף בין גברים ונשים ניתן למצוא בקול. למה כשגברים מתבגרים קולם מתחלף ונהיה עמוק יותר ואילו הקול של הנשים נשאר כפי שהיה בילדותן? קול גברי עמוק איפשר לזכרים הקדמוניים לשאוג או לצרוח במהלך הצייד באופן שיפחיד וירתיע יריבים וטורפים ואילו הקול הנשי הגבוה העניק לנקבה הבוגרת צביון צעיר יותר. כשהנקבה נשמעה כמו ילדה קטנה היא יכלה לעורר בבן זוגה רגשות אבהיים ורצון לדאוג לה וכך היא שיפרה את סיכוייה לשרוד בעודה מגדלת את ילדיו, אך גם עובדה זו לא עומדת במבחן הכנסת.
גם לשרה לימור לבנת וגם לח"כ אורלי לוי יש קול נמוך וסמכותי שהם מאפיינים שנתפשים כגבריים והוא מלווה אצלן בתנועות ידיים שמביעות עוצמה. בעולם המודרני האסטרטגיה הקדומה של הקול הנשי הגבוה פועלת לרעת נשים כי בעולם שנשלט על-ידי גברים הקול הגברי הוא שנחשב סמכותי יותר. אצל נשים רבות שנדרשות לעמוד מול קהל ולמסור את הרעיונות שלהן ההתרגשות גורמת להן לדבר באוקטבה הגבוהה שלהן
וזה גורם להן להישמע ילדותיות ופחות סמכותיות. קול כזה לא פועל לטובתן בעולם העסקים ובפוליטיקה.

ההבדלים בין גברים ונשים הם אמיתיים ומעניינים מאוד, אך בכנסת הם לא גדולים במיוחד. מדובר במינים שונים אבל שווים.
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים