עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 

חיזור גורלי
14 יולי 2010
האם אכן חל שיפור ביחסים הבין-אישיים בין הנשיא אובמה לבין ראש הממשלה נתניהו?
בחנתי זאת בהסתמך על שתי הפגישות המצולמות ביניהם שהתרחשו במרחק של כשנה זו מזו,
באותו לוקיישן ובאותה קומפוזיציה
 

הפגישה הראשונה
הרגע בו אובמה החמיא לראש הממשלה: "He has both youth and wisdom", היה גם הרגע הראשון בכל האירוע בו הוא יצר עם נתניהו קשר עין אמיתי. רוב הזמן אובמה התמקד בעיתונאים. נתניהו לעומת זאת התמקד באובמה בניסיון להפגין קשר אישי מחייב ביניהם. קשר עין היא אחת האינדיקציות החשובות לרצון בתקשורת בין-אישית יעילה. פלג הגוף העליון הוא קריטריון חשוב נוסף. שניהם נשענים קדימה זה לכיוונו של זה, אך אובמה נינוח ונתניהו הרבה יותר דרוך. הוא יושב כמעט בקצה הכיסא ונשען באופן בולט לכיוונו בניסיון עז להתקרב לאובמה.

הקריטריון השלישי לבחינת יעילות התקשורת הבין-אישית הוא הרגלים, אליהן אנחנו פחות מודעים. הנשיא כמעט תמיד יושב ברגלים משוכלות אך לראש הממשלה הישיבה הזו לא נוחה ואפשר לראות זאת במהלך מסיבת העיתונאים. התרחשה כאן תופעה מעניינת שנקראת: 'תנוחת מראה'. נתניהו בשלב הזה יושב בדיוק באותה הישיבה כמו זו של אובמה – אצל שניהם הרגלים משוכלות בדיוק לאותו כיוון, וכפות הידיים מונחות בנינוחות על הרגלים בדיוק באותו אופן. מצפייה בהרבה שעות נתניהו אני יכולה לומר בוודאות רבה שישיבה ברגלים משוכלות לא מאפיינת את נתניהו ולא נוחה לו, אך הוא מחקה באופן לא מודע את הנשיא בניסיון להידמות לו ולהפגין חיבור טוב אליו. לאורך כל מסיבת העיתונאים הראשונה נתניהו התאמץ מאוד למצוא חן בעיני אובמה שגילה אדישות מסוימת כלפיו.

הפגישה השנייה
בפגישה השנייה ביניהם שנערכה אחרי שנה של משברים, אובמה
מבין שלפחות למראית עין עליו לשנות גישה ולתקן את הרושם שנוצר כתוצאה מאירועי השנה הראשונה לכהונתם. הוא עושה זאת מיד במשפט הפתיחה וחוזר על כך בסוף דבריו רגע לפני שהוא מעביר את רשות הדיבור לנתניהו.

שני המנהיגים תיארו את מערכת היחסים ביניהם בדיוק באותו אופן. הם חזרו על אותם משפטי מפתח (Sound Bites), ואף השתמשו בדיוק באותן המילים החמות כדי לתאר את השיחה המצוינת שהתנהלה ביניהם – Excellent discussion, Extraordinary friendship, Broadened relationship. אובמה משתמש בכל המילים הנכונות כדי לנסות לשכנע שהוא מחויב אלינו ואל ראש הממשלה שלנו, אך קולו מונוטוני, נטול התלהבות או רגש ואפילו משעמם. שפת הגוף שלו מנוגדת למילים החמות בהן הוא משתמש ומשדרת קור וריחוק והוא בעיקר נראה ונשמע משועמם.
ישיבת המוצא של אובמה מפגינה ריחוק רגשי מנתניהו: האצבעות שלו משולבות לאורך רוב האירוע כשומר דברים לעצמו, והרגלים המשוכלות מופנות לכיוון ההפוך מנתניהו, כמתרחק ממנו, בניגוד לאופן בו ישב בפגישתם הראשונה. בישיבת המוצא של נתניהו שוב ניכרת דריכות אך הוא פחות מתרפס מנתניהו שראינו בפגישה הראשונה: כפות הידיים שלו מונחות על הרגלים כשהאצבעות פרושות לרווחה באופן שמשדר פתיחות לסיטואציה אך גם צורך בביטחון וביציבות. 

ניתן לסכם ולומר כי בפגישה הראשונה היה ניסיון חיזור של נתניהו אחרי אובמה, בעוד אובמה מעמיד למבחן את הפרטנר שמולו. ואילו בפגישה השנייה, אחרי שנה של התקוטטויות, נתניהו עדיין מחזר נלהב אך אובמה נשאר בקשר בעיקר בגלל האינטרסים. אם נשאר בעולם הדימויים של מערכות יחסים: אובמה אומר: I Love You, אבל לא באמת מתכוון לזה.

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים