עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 

ועדת טירקל
11 אוגוסט 2010
מי אשם במחדלי המשט? נתניהו מאשים את ברק, ברק מגלגל את האחראיות לאשכנזי ואשכנזי הוא היחיד ש'יצא גבר' ולקח אחראיות. תסמונת הש.ג. אשם
 
 

נתניהו: ברק הוא הכתובת
ראש הממשלה נתניהו, ראשון המעידים בפני ועדת טירקל, עושה רושם שהוא כל הזמן מדליק שרפות ואחר-כך עסוק בלרוץ לכבות אותן ולבקש סליחה. 
משהו בער בנתניהו לרוץ ולהתנצל על אי לקיחת האחריות, והיינו מצפים ששפת הגוף שלו תעיד על כך, אך נתניהו מפגין שליטה מלאה מול העיתונאים, מנסה ליצור פסון ממלכתי ולהציג את עצמו כאחראי להכל. הבעיה היא שהמסר שלו לציבור מאוד שונה מזה שהעביר לטירקל. נתניהו היה הרבה יותר זחוח בפני חברי הוועדה שהוא מינה, ובזחיחותו השתמש במילה 'כתובת' שלוש פעמים בהקשר לשר הביטחון: 'רציתי שתהיה כתובת ברורה', 'כתובת אחת', 'הוא היה הכתובת במהלך שהותי באמריקה'. ה'אני מאשים' שלו שעולה מן הכתב הרבה יותר חזק מלקיחת האחריות שלו בעל-פה בניסיון לצמצם נזקים ולכן קשה להאמין לכנותו.

ברק: הדרג הצבאי אחראי
גם שר הביטחון נטל על עצמו את האחריות, אך דאג לסייג ולהסביר היכן עובר הקו שמפריד בין תחומי האחריות של הדרך המדיני והמבצעי. הדרג הצבאי הוא שקובע 'איך' לקיים את המבצע לכן לטענתו הוא גם נושא באחריות לכך. לא קיבלנו ממנו תגובה מצולמת אחרי שהעיד בפני טירקל, כי ברק בעדותו שמר על גובה הלהבות ולכן לא הרגיש צורך להתנצל.
אולם, לפני כשבוע ברק דיבר על מערכת היחסים בינו לבין הרמטכ"ל לאור מצעד האלופים שארגן להחלפתו. באירוע זה ברק נראה כאילו הוא קורא את דבריו מטלפרומפטר. לרגעים רציתי להתעלם מהבנאליות שבה נאמרו המילים, אך אי-התאמה קטנה בין המסר המילולי לבין המסר הלא-מילולי הפריעה לי. כשברק מדבר על הערכתו העמוקה לאשכנזי ולדרך שבה הוא מנווט את צה"ל בשנים האחרונות – הראש שלו נוטה מעט ימינה. זוהי תנועה שנוצרת באונה הרגשית, השמאלית, והיא בולטת יותר כשתנועות הגוף מעטות יחסית כמו אצל ברק. הגוף סותר את המילים והמשמעות היא שברק כנראה לא לגמרי בטוח במה שהוא הרגע אמר.

אשכנזי היחיד שלוקח אחראיות
הרמטכ"ל הוא היחיד שלקח על עצמו אחריות אמיתית. כבר לפני שבועיים יכולנו לשמוע מה אשכנזי חושב על ועדת טירקל בפרט ועל ריבוי ועדות בכלל. הוא דיבר על כך בכריזמטיות ובפתיחות נוגעת ללב ונדירה במחוזותינו, והוא גם הרבה להרים את הכתפיים. בכל פעם שהוא עושה זאת הסאב-טקסט משתנה: בפעם הראשונה הרמת הכתפיים מביעה חוסר שביעות רצון מריבוי ועדות החקירה. בפעם השנייה והשלישית הן מגיעות אחת אחרי השנייה מלוות בתנועת 'לא' בראש, ויחד זה משדר שועדות החקירה כה רבות עד שהן כבר לא מעניינות אותו והוא כבר לא עוקב אחריהן בדריכות גבוהה מדי.
אצל אשכנזי תנועת ה'לא' בראש דווקא מחזקת ולא סותרת את דבריו. על אותה יחידת זמן הוא מעביר שני מסרים שמחזקים זה את זה: לגמרי ברור לו שהמדינה היא זו שמחליטה והצבא הוא המוציא לפועל. הוא מכבד את הדרג המדיני אך לא כל-כך אוהב אותו, ואת זה אפשר לראות כשבמילה 'דרג' הוא מושך את הפה כלפי מטה במיקרו-מחווה שמביעה סלידה. הוא מסיים את דבריו בתנועת 'לא' חזקה בראש ובמשיכת השפה התחתונה בפליאה, כי אין לו יותר מה לומר בעניין ומפליא אותו שכה מרבים לעסוק בדבר שמבחינתו הוא ברור. עם האמת הפנימית הזו כנראה שדווקא לו היה הכי קל להעיד בפני טירקל.+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים