עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 

הפרופיל התקשורתי של לינדנשטראוס
פורסם ב: 02.02.2011 
מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס אמר לדנה וייס בראיון 'פגוש את העיתונות', שכמו שהשופט אהרון ברק נוהג לומר: 'הכל שפיט', כך לדעתו גם 'הכל בקיר'. האם גם המבקר בקיר? 

 
לאורך כל הראיון ב'פגוש את העיתונות' דנה וייס מנסה באופן ישיר ועקיף לכרות למבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס בורות, אך הוא מסרב ליפול אליהם ולא אומר שום דבר שעלול להזיק לו. הוא מפגין שליטה במצב ומגיב בקור רוח ובסבלנות לביקורת שלה, מלבד ברגע מעניין אחד בו הוא לא מצליח להתאפק.

האם למבקר יש משהו אישי נגד אולמרט?
למרות שהמבקר מדבר על עצמו בגוף שלישי אפשר להאמין לדרך בא הצהיר על כך שביחסיו עם אולמרט אין שום דבר אישי, אך קשה להאמין לדרך בה הגיב על דבריו של מאיר גלבוע, יועצו לשעבר. לשמע שמו של גלבוע, המבקר משלב את כפות ידיו אל מול פניו באופן שמאפשר לו להסתיר את הפה – כלומר: להסתיר את רגשותיו האמיתיים ולשלוט בהם. הביקורת כאן עברה לטעמו את הגבול ומשתחררת לו אנחה כבדה שבעקבותיה הפנים שלו מתכווצות בסלידה ובכעס תוך הרמת השפה העליונה. מדובר כאן בפרצוף בו הכל ביחד מביע דחייה בשאט-נפש והוא סותר את המשפט שבא אחר כך בו המבקר טוען שלדברים של גלבוע אין שום בסיס.

מכור לתקשורת
אומרים על המבקר שהוא מכור לתקשורת וכי מבחינתו הקשר עם התקשורת הוא חלק בלתי נפרד מעבודת הביקורת, ואכן במפגש לא מתוכנן עם רוני דניאל בחפ"ק באוניברסיטת חיפה בתום השריפה בכרמל הוא נעתר בלבביות להתראיין.
יש פער בין הנכונות של המבקר להיחשף בתקשורת לבין המחויבות שלו לשמור לעצמו את הפרטים. המבקר מוכן להתחייב בראיון על כך שהדו"ח על מצב מכבי האש יתפרסם במועדו, אך אינו רוצה לחשוף פרטים נוספים ולכן מושך את גופו לאחור ומכניס יד לכיס כמסתיר מידע חשוב. כשהוא נשאל לגבי המפכ"ל הבא אצבעותיו שלובות לרוחב הגוף כמגן, בעוד האגודלים שלו רוקדים בעצבנות לאורך כל דבריו. המשחק באגודלים מסמל במקרה הזה אי-ודאות וניסיון לברור מילים בקפידה, כי נראה שבשלב הזה אין להם מושג עדיין מי יהיה המפכ"ל הבא.
בהקשר הזה לא פחות מעניין בקטע הזה הוא השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' שיושב לצידו של המבקר ומרגיש מאוד לא נוח לשמע שאלת המפכ"לות. אהרונוביץ' נשען לאחור בכיסא כמתרחק מהתקשורת, מסדר את הז'אקט, רוצה לשלב את זרועותיו אך מתחרט ומגרד באף במבוכה. אכן מדובר במצב מביך. עשרה ימים עברו מאז הראיון ועדיין לא שמענו מי יהיה המפכ"ל הבא.

המבקר רוצה שיניים
הדבר שהמבקר רוצה יותר מכל הן "שיניים" שיאפשרו לו להטמיע את החלטותיו, והתנועה המתלווה לדרישה זו היא של כף יד אגרסיבית שמונפת למעלה ונראית כציפורניים שלופות. טעות שגורה שחטא בה המבקר מעידה עד כמה אנושי זה לטעות, אפילו פעמים באותו משפט, אפילו אם אתה מבקר המדינה. בדברים שנשא בוועדה לביקורת המדינה מתאריך 30.12.2009, המבקר הגיש חוות דעת על מחירי המים ואמר: "חלק נכבד מהכלכלנים הותיקים של משרד המבקר... עשו ימים כלילות כדי להגיע לאפשרות להגיש לכם היום את עמדתנו בנושא של העלאת מחיר המים. אני יכול להוסיף באמת ימים כלילות במלוא מובן המילה." המבקר בוודאי התכוון לומר: "עשו לילות כימים", כלומר: עבדו גם בלילה, ולא "ימים כלילות", שמשמעותו הפוכה: ישנו גם ביום וגם בלילה.
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים