עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 

הפרופיל התקשורתי של סילבן שלום
9 ספטמבר 2009
בכנס פעילי הליכוד השר סילבן שלום הפגין על-פי כל הפרמטרים שהוא דובר טוב. יש לו התאמה טובה בין המסרים המילוליים והלא-מילוליים, הוא מאתגר את הצופים בעזרת שאלות למחשבה ומנסה לעורר בהם רגש על-ידי דוגמאות וסיפורים רלוונטיים. הוא מדבר בעל-פה, יש לו קול מגוון וקשר עין חזק עם הקהל, ותנועות הידיים שלו חופשיות אם כי מתלהבות מדי. ובכל זאת, הנאום שלו היה מרגיז.
 
 
 

סילבן שלום אומר שהיה זה הוא, ולא אחר, שהחליט לעשות שלום עם ביבי רגע לפני הרכבת הממשלה, למען האחדות, השילוב, הפיוס וההליכה יחד. כשהוא אמר את המשפט הזה קרו אצלו שלושה דברים מעניינים.
הגבות שלו מתרוממות לרגע כשהוא אומר: 'אני החלטתי'. הרמת הגבות כאן מביעה תוכחה. הוא לא מרוצה מכל אלה שחושבים שהוא תוקף את נתניהו רק בגלל שלא מינה אותו לתפקיד בכיר. חשוב לו שנחשוב שהוא זה שהחליט להשלים עם ביבי וכך הוא מנסה להבהיר לנו שההחלטה היתה שלו. כדי להצדיק את דבריו הוא נישען על בגין האב הרוחני של הליכוד. זוהי תופעה שמאפיינת פוליטיקאים רבים שנוטים לברוח למקומות האלה בכל פעם שהם רוצים לתרץ משהו ואין להם דרך יותר טובה להסביר את התנהגותם.
לכל אורך הנאום האצבע המורה שלו מופנית כלפי מעלה בכל מיני ואריאציות ועובדת שעות נוספות. הוא מכה חזק באוויר בעזרתה, כנעזר במקל, דווקא על כל אחת מהמילים הכל-כך חיוביות שהוא אומר: 'אחדות', 'שילוב', 'פיוס', 'הליכה יחד'.
כל אלה יחד נותנים את התחושה שהפשרה שעשה עם ביבי בזמן הרכבת הממשלה היתה ועדיין כואבת ובלתי נסלחת, אלא שהיום הוא מסוגל לנסות להתעלות על כך כדי לחזור למרכז הבמה.
דבר נוסף שהיה לא נעים הוא הדיבור המאוד פטרוני שלו כלפי הפלשתינאים. הסנטר המורם והנימה המזלזלת בקול כשהוא אומר את המילה: 'פלשתיני', מביעים התנשאות ויהירות. גם כאן ההתנהלות של האצבע המורה משמשת כמקל אזהרה, כמו אומר: 'תיזהרו שלא נכה בכם! האצבע המורה מורמת למעלה ומכה, אלא שמשך הזמן שהיא נשארת באוויר ארוך בהרבה מהמקובל ונעשית באופן שלא אפיין אותו בנאומי עבר.
מדובר בתנועה מולדת שגם ילדים משתמשים בה, כי האצבע מאריכה את היד ומשמשת כתחליף למקל מורם שמוכן להכות באופן סימבולי. הדבר מביע סוג של איום או ניסיון השתלטות, ושימוש מוגזם באצבע זו, שמסמלת את האגו, מעורר התנגדות ומאיים על הצופים.
בשלב מסוים התחלתי לשאול את עצמי: האם התנועה הזו גורמת לו להרגיש ולו לרגע – שהוא מספר אחד? האם כך הוא מסמן לבוחריו שהוא שוב בעניינים ושישימו לב אליו? בנוסף, ספרתי למעלה מעשרים פעמים בהן אמר: 'אני חושב', 'אני יודע', 'אני אומר לכם'. יותר מכל דבר זה נתן את התחושה שהכי חשוב לו להדגיש כמה הוא עשה, כמה הוא תרם, כמה הוא יודע, וזה בוודאי לא מעורר כלפיו אמפטיה.
מלבד נימה שחצנית וצעקנית מדי סילבן משתמש גם ב'תנועת הדיוק' בכל פעם שאומר: 'עשיתי את זה', וזאת כדי שיהיה לנו ברור שהוא ראוי ובעל ניסיון ולכן עלינו להאמין לו. כנראה שסילבן מתגעגע לתפקידו הקודם כשר החוץ, כי בממשלה הנוכחית הוא קיבל אמנם הרבה תארים אך עם מעט מדי תוכן והוא חושב שמגיע לו יותר.
נאום זה הוא דוגמה מצוינת לדובר שעונה על כל הפרמטרים הנדרשים מרטוריקן מוצלח, שמחטיא את המטרה בגלל אגו פגוע.

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים