עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 

מי אתה אבו-מאזן?
11 אוגוסט 2009
נשיא הרשות הפלשתינית, מחמוד עבאס, הצטייר עד כה כמריונטה, כמנהיג חלש ולא משמעותי. אולם לאחר שנבחר פה אחד להנהיג את הפתח ושילב בהנהגה את הצעירים, אבו מאזן מרשה לעצמו להפגין יותר כוח ולהקשיח את עמדותיו
 
 

את רגשותיו השליליים כלפי כל אלה שכבר קברו אותו ואת הפתח, אבו-מאזן מבטא בועידת הפתח בעזרת הומור עוקצני שמעיד גם על כעס. עבאס מציג את דבריו לאט, באופן סרקסטי, ומדגיש את סופי המילים על-ידי כך שהוא מאריך את הקצה שלהן, בדומה לצלילים של נחש: 'תנועת הפתחחח'... בדרך זו הוא חושף את העוינות שהוא חש כלפי כל אלה שזלזלו בו.
רמז להתייחסותו לצעירי התנועה מצאתי במהלך ראיון נוקב במיוחד שקיים לפני כשנה (ב-8.9.08) בתוכנית Hard Talk של ה-BBC. המראיין הטיח בפניו שאלה בוטה על כך שזקני הפתח אינם מאפשרים לצעירים להשתלב, ואילו אבו מאזן מבלי להתבלבל מפנה כלפיו את האצבע ומבטיח: "בכנס הפתח שיתקיים לפני נובמבר 2009 הדור הצעיר ייקח שליטה". האם היה זה רגע נבואי או אולי רמז למהלך מתוכנן היטב? מהירות התגובה של עבאס וההחלטיות בדבריו מעידים שקיים סיכוי סביר לכך שהמהלך הזה תוכנן היטב מראש.

למה עבאס לא מוכן להתפייס ולחדש את הדיאלוג בין הפתח לחמאס?
עבאס תמיד התנגד למאבק אלים. בזמן המתקפה על עזה הוא אפילו האשים את החמאס בהתקפה של ישראל, ובראיון ב-Infolive TV הוא אף קרא להרוג את יורי הקסאמים. בראיון בתחנת RT במהלך ביקורו ברוסיה הוא התראיין באנגלית משובחת ואמר באופן חד-משמעי מה החמאס צריך לעשות כדי שיתחיל ביניהם דיאלוג.
עבאס עוצם את עיניו ועושה תנועה החלטית בראש שמדגישה את העובדה, שאך ורק אם החמאס יחזור אחורה יתחיל ביניהם דיאלוג. עצימת העיניים שמתמשכת הרבה יותר ממצמוץ נקראת תנועת: Cut-off – והמשמעות היא שעבאס לא רואה אפשרות לדיאלוג עם החמאס. הגוף והמילים שלו מפגינות שהכל כביכול בסדר, אך עצימת העיניים הקצרה מאפשרת לו, גם אם לרגע קצר, לראות את הדברים בכנות מבפנים עם עצמו. הוא יודע שהדברים לא יחזרו לקדמותם ולכן כנראה גם לא יהיה עימם דיאלוג.

מה פוגע בעבאס?
בראיון ב-BBC המראיין קורא לו: Puppet, בובה שבחוטים שלה מושכים ארצות הברית וישראל. עבאס בתגובה מציג בגאווה את הדברים שעשה בניגוד לתכתיבים, והסאב-טקסט שלו מביע: "הינה לכם!, אני לא תמיד עושה מה שהם אומרים לי".
מעניינת במיוחד היא התנועה שלו באזור הסנטר. יש לנו בצוואר שריר שנקרא: שריר השחצנות (סטרנו קלייאדומסטואידאוס), שמאפשר להטות את הראש לאחור באופן שבו הסנטר מורם. זה קורה בדרך כלל כשמביעים עליונות או גאווה. אבו מאזן נתפס כאן ברגע אמוציונאלי במיוחד, אובדן שליטה רגעי שמנוגד לשליטה העצמית שהוא מביע רוב הזמן. כפי הנראה נעלב מהדברים שהמראיין אומר עליו בשם הציבור, שפוגעים גם בפוזת ה'גבר גבר' המזרח תיכונית.+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים