עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 

הכל נפלא
18 נובמבר 2009
אחדות בקדימה? לא ממש. אי-התאמה בוטה בדבריה של ציפי לבני לשאול מופז
וגם כמה אורחים מאמריקה שיכולים ללמד אותנו דרך ארץ
 
 
 
 
ציפי לבני ושאול מופז
לא צריך להיות מומחה לשפת גוף כדי להבחין בחוסר ההתאמה הכי בולט של השבוע בין הטקסט לבין המסרים הלא-מילוליים. זה קרה כאשר יו"ר קדימה, ציפי לבני, מנעה בגסות משאול מופז להציג את משנתו המדינית בפני המפלגה. כשמופז המופתע והמאוכזב ניסה להגיב לדבריה, לבני בתגובה ניסתה להשתיק אותו בעזרת שימוש חוזר במילה 'נפלא', שבפיה נשמעה ארסית במיוחד.
ארבע פעמים לבני אמרה כמה הכל נפלא בלי קשר לדברים שמופז אמר, כי מטרתה היתה לגרום לו לסיים עם הטענות שלו כמה שיותר מהר, לאפשר לה לצאת מהמצב המביך ולהשמיע את מה שלה יש לומר. אחדות בקדימה? לא ממש.

ביל קלינטון
האורחים החשובים שהגיעו אלינו השבוע מאמריקה לפורום סבן סיפקו קצת יותר דרך ארץ. קודם כל ביל קלינטון, אחד הפוליטיקאים האהובים עלי. לכל אדם יש מחוות אישיות ייחודיות לו שחוזרות על עצמן בכל פעם שמופעל עליו אותו 'טריגר' רגשי. לקלינטון יש נטייה לדחוף את הלשון בתוך הפה לכיוון לחי ימין באופן שמבליט את הלחי.
דחיפת הלשון בתוך הלחי היא מחווה קצרה מאוד שמאפשרת מעין אינטימיות עצמית, כי אפשר "להחביא" אותה דיי טוב. אצל קלינטון זה קורה בשני מצבים עיקריים: כשהוא לא חש ביטחון מלא לגבי התכנים שעליהם הוא מדבר, אז את דחיפת הלשון מלווה גם תנועת 'לא' בראש שמחזקת את אי ההתאמה. למשל, כשדיבר על מעמדה המצוין של ארצות הברית בעולם או על כך שהוא חושב שיצאו במהרה מהמשבר הכלכלי, תנועת ה'לא' בראש מחלישה את המסר, ואנחנו לא באמת יכולים להאמין לו. דחיפת הלשון אל תוך הלחי היא הניסיון של קלינטון להשתלט על רגשותיו האמיתיים ולהסתיר אותן.
בשאר הפעמים שמצאתי אותו עושה את התנועה הזו היא הביעה מחשבה נוספת על העניין – מעין בדיקה עצמית שמטרתה לוודא שהוא אומר בדיוק את מה שהוא מתכוון אליו: כמו העובדה שלא עבר שבוע בו לא חשב על יצחק רבין.
קלינטון עבד קשה מאוד בראיון עם נחום ברנע כדי לשכנע שהתחושה שלנו לגבי אובמה איננה נכונה ושאנחנו לא נותנים לו הזדמנות הוגנת, ואף על פי כן אפשר היה להבחין שלארצות הברית קצת נמאס מאיתנו. קלינטון שקל את מילותיו וניסה להעביר את המסר בזהירות רבה תוך שהוא מושיט יד עם אצבעות פתוחות לשלום, אך המסר הפנימי שלו היה שעלינו לקחת את הדברים היטב לתשומת לבנו: לארצות הברית נימאס מהסכסוך. כשקלינטון אומר: Ongoing Difficulty – בעיה מתמשכת – הוא סוגר את הפה הרמטית באופן שמביע שאפילו לקלינטון שאוהב אותנו יותר מכולם כבר קצת נמאס.

ארנולד שוורצנגר
אורח כבוד נוסף של פורום סבן היה ארנולד שוורצנגר בעל הגינונים האירופאים ומיומנויות משחק הוליוודיות סופר משובחות. דנה וייס ראיינה אותו בהתרגשות ושאלה אותו איזה מקצוע הוא מעדיף. ב'טייק' אחד שוורצנגר אומר את הדברים באופן שגורם להם להישמע כאילו זו הפעם הראשונה בה הוא אומר אותם, למרות שכל עיתונאי העולם שאלו אותו בוודאי את אותה השאלה. זוהי מיומנות נרכשת שיש לשחקנים טובים שעבדו על הרבה מאוד מונולוגים בחייהם.

ולסיום, נתניהו
נתניהו, שגם היה אחד מאורחי הכבוד של פורום סבן, כינה בתחילת נאומו את האורחים מארצות הברית: Two Tremendous Terminators. הנאום שלו היה מצוין מבחינה רטורית אך משעמם כי הוא לא חידש שום דבר. הדבר היחיד שהיה משעשע בנאומו היתה האמונה התפלה שהשתרבבה לנאום, כשדיבר על כך שכלכלת ישראל מתקדמת יפה מאוד, וליתר ביטחון השתהה ודפק פעמים על הפודיום.
אמונות תפלות גורמות לאדם שעושה אותן להרגיש מעט פחות חסר ביטחון בעולם העוין והמסתורי שבו אנחנו חיים. Touch wood – דפיקה על עץ היא אמונה תפלה נוצרית. הנוצרים האמינו שנגיעה בעץ אלון, שנחשב מקודש, תרגיע את זעם האל. ליתר ביטחון, גם היהודים אימצו את זה.+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים