עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 

 

ההסברה הישראלית במלחמה בחמאס
7 ינואר 2009

בעבר היו קברניטים ישראלים שהחזיקו בדעה שתמונות של אזרחים ישראלים נסים על נפשם, פצועים, נפגעי הלם, בתים הרוסים ותינוקות מייבבים יגרמו לאיבוד ה'פאסון' הישראלי ויובילו לתחושת אובדן שליטה. היום כולם מבינים שהמראות הקשים מובילים לכך שכולם מתגייסים למטרה, ולחלקים נרחבים יותר בעולם אזרחי ישראל מצטיירים כמי שלא היתה להם ברירה אלא לפעול. אין יותר תמונות של מפקדים מחויכים חמושים במשקפי שמש, חיילים ששים אלי קרב בדרך ללבנון וכתבים שמצטרפים אליהם להרפתקה או שמשדרים מלב האזור הישראלי המופגז בזמן אמת מבלי לחפש מחסה.

 

לאחר שנים קשות להסברה הישראלית גופי ההסברה למדו מספר לקחים חשובים. ראשית, יש לנו דוברים רהוטים שמופיעים בארץ ובעולם בקצב של לפחות עשרה ראיונות ביום, זה בלבד מאפשר להגיע למיליונים. שנית, הפעם מספקים לתקשורת העולמית באופן שוטף ומהיר תמונות שמעידות על החיים שלנו כאן באופן הכי בוטה שאפשר. הויז'ואלס האלה מגבים את הדוברים ומטרתם להבליט את הפגיעה הקשה באזרחי ישראל למרות התמונות הקשות מעזה.
דבר שלישי, הודות לשיתוף הפעולה בין גופי ההסברה השונים, שיתוף פעולה שבתחילת הדרך היתה סקפטיות גדולה מאוד לגביה, כולם מדברים במסרים אחידים, ממוקדים ובהירים. כל הדוברים יודעים בדיוק כמה טילים נפלו בכמה שנים האחרונות על הדרום, כולם מדגישים שהאויב הוא החמאס ולא תושבי עזה וכולם מבהירים שהעם מאוחד מאחורי המלחמה הזו. הדברים האלה חשובים להאחדת המסר וליצירת אמינות מתמשכת. לנוכח התמונות הקשות שמגיעות מעזה על ההסברה הישראלית להמשיך לעבוד קשה מאוד.

נתניהו האופוזיציונר מתגייס למלחמת ההסברה
הפוליטיקאים שלכודים בתקופת בחירות משתדלים לשים בצד את הפוליטיקה ואפשר לראות את זה יפה אצל נתניהו, אותו ניסו להתקיל בעניין הזה בכל סדרת הראיונות בהן כיכב בהצלחה רבה. ביבי לא נפל למלכודות האלה והוביל את השאלה למסרים שתכנן להעביר מראש.
נתניהו עונה למראיין ללא היסוס אך כמו לכל אדם, גם לו יש זליגות רגשיות: כשביבי אומר שהוא ראש האופוזיציה הוא משפיל מעט את מבטו באופן שמביע לרגע הקטנה עצמית. מיד אחר כך כשביבי מציג את אולמרט כראש הממשלה הוא עוצם את עיניו עצימה ממושכת ומסיט את המבט באופן שמעיד שזה המצב נכון לרגע זה. גם ברגע לאומי חשוב זה נתניהו לא שוכח את המטרה הבאה שלו – כיבוש ראשות הממשלה. בהמשך דבריו הוא משכנע לחלוטין ומעביר מסר מצוין.
בראיון שביבי נתן לרשת CNN בזמן מלחמת המפרץ הראשונה הוא חבש באמצע הראיון את מסכת הגז כשנשמעה אזעקה, והמשיך להתראיין. שימוש בסגנון יצירתי כזה מעלה את רמת תשומת הלב הציבורית, כפי שראינו בטכניקה בה השתמש בכל הערוצים בהם התראיין, כששאל את המראיין איפה הוא נמצא עכשיו ומה היה עושה אם החודש היו נופלים על העיר שלו 6000 טילים. שאלה כזו מאפשרת לביבי ליצור קשר ידידותי יותר עם המראיין, וממחישה היטב לצופים עם מה הישראלים מתמודדים. דני גילרמן, אחד הדוברים המוכשרים הבודדים שלנו בתקופת מלחמת לבנון השתמש בהצלחה בטכניקה הזו מעל במת האו"ם.

הרשתות הערביות
אחת החזיתות העיקריות היא ברשתות הערביות: באל-ג'אזירה, באל-עראבייה ובאל-חורה קשה מאוד לישראלים להתראיין ובכל זאת יש לנו מספר קטן של ישראלים מוכשרים, שמתראיינים בערבית ועומדים בהצלחה מול העוינות והשנאה המופגנת.
אופיר גנדלמן ראש המחלקה לערבית במשרד החוץ מתרוצץ בימים אלה בין כל הערוצים הערביים החשובים. גם ח"כ אבי דיכטר ואביחי אדרעי מדובר צה"ל דיברו ברשתות הערביות בטונים חד משמעיים ונוקבים תוך שמירה על שפת גוף יציבה ונחושה מול המראיינים העוינים.
מעניין לראות את שפת הגוף של המראיין הערבי שמרים את הידיים בתנועה שמביעה השלכת האשמה על המרואיין אופיר גנדלמן. מיד אחר-כך רואים שממש לא נוח למראיין לומר שחמאס מוגדרת על ידינו כארגון טרור, לכן הוא סופק כפיים כדי להפיג את המתח והדאגה שהוא חווה ויתכן שהוא חושש לתת במה אצלו בערוץ לדעות של האויב הציוני. גנדלמן עונה לו בתשובה שמביעה זלזול במר עבדאללה, רגש מרגיז אך מעורר הקשבה ותשומת לב בקרב המאזינים. הוא משתמש במחוות הנפנוף שכמו מנקה את השולחן מהשטויות שעבדאללה אמר. ניכר שגנדלמן מכיר היטב את המנטאליות הערבית ומנסה להגיע לצופים תוך שהוא מבהיר להם שהוא סומך על האינטליגנציה שלהם שידעו להבדיל בין אמת לשקר.

אל מול הביטחון וההחלטיות שמפגינים הדוברים הישראליים שגם ממהרים לצאת גם בתגובות למצבים הקשים ביותר מבחינה אנושית, אצל החמאס ניכר חוסר הסדר והארגון והמחסור באמצעים. חלק מדוברי החמאס חסרי ניסיון קודם בהופעה בתקשורת, חלקם מדברים מבונקר בתנאים קשים והם קוראים מדף באופן שלא יוצר חיבור בין הטקסט לרגש.  + הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים