עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 

האם ביבי באמת רוצה את קדימה בממשלה?
30 דצמבר 2009
הסיטואציה הפוליטית שנוצרה בין שני המנהיגים, בנימין נתניהו וציפי לבני, הוציאה מהם השבוע אמוציות חזקות ומגוונות. זה התחיל בנאומים בכנסת. את נתניהו זכינו לראות צועק וסוער מאוד ואילו לבני היתה מאופקת ודידקטית. בהמשך השבוע זה התחלף.
 
 
 
 

ציפי לבני העבירה מסרים דומים גם בכנסת וגם במועצת קדימה, אך הדרך בה היא העבירה אותם היתה מאוד שונה. במהלך הנאום שלה בכנסת נצפו חכ"ים רבים מנמנמים בכיסאותיהם, כי היא דיברה בצורה משעממת ונראתה כמו 'המורה ציפורה'. היא קראה מהדף, השתמשה בשפה ספרותית ולא נעזרת כמעט בכלל בתנועות ידיים. למחרת, במועצת קדימה, מול הקהל הביתי, ההתנהלות שלה טבעית, נינוחה ובגובה העיניים, וניכר שללא נוכחותו של נתניהו באולם הרבה יותר קל לה להביע את רגשותיה האמיתיים לגביו, שבאים לידי ביטוי בהבעות פנים שמביעות סלידה של ממש.
הטון של לבני מביע זעזוע, הכיווץ החזק בפה, שנראה כמו חיוך הפוך, מביע את שאט הנפש שעליה דיברה, והגבות המכווצות מביעות את הכעס. כל אלה יחד מייצרים עבורה את המילים שהיא לא מצליחה למצוא, כדי לתאר את רמת הגועל שהיא חשה מהמהלך של נתניהו וחבורתו. הכעס והסלידה גורמים לה לדבר במהלך הנאום בקול רם יחסית ומידי פעם היא אפילו משתמשת בצעקות דרמטיות שבדרך כלל לא מאפיינות אותה.

נתניהו בנאומו בכנסת טוען כי קדימה צריכה להצטרף לממשלה בגלל "הטרור שתוקף אזרחים כשהוא מסתתר מאחורי אזרחים". הוא מתפאר בהירתמות האינטנסיבית שלו למלאכת ההסברה במהלך 'עופרת יצוקה', ואת המשפט הזה על הטרור שמענו ממנו הרבה יותר מעשרות פעמים במהלך הראיונות האלה שקיים בארץ ובעולם. אלא שעכשיו, לשמחתנו, למרות האיומים הקיומיים, אנחנו לא במלחמה, והלכידות שהוא דורש מקדימה לא מקבילה לגמרי למצב המלחמה שבמהלכה עמד לצד הממשלה.
נתניהו הוא פוליטיקאי שבדרך כלל שומר על ממלכתיות ואיפוק, ואילו כאן הוא מגביר קצב הדיבור ואת הקול עד כדי צעקה ממש ומלווה את דבריו בתנועות חדות של אגרוף קפוץ. תנועת האגרוף יותר מדי מובנת מכדי שתהיה אינדיקטור אמין לגבי הרגש האמיתי שלו, כי ניתן בקלות לאמץ אותה כדי לשכנע את הצופים שהוא חזק והחלטי. פוליטיקאי שמניע בפרעות את הידיים באוויר, כמו שנתניהו עשה בכנסת, בעודו מדבר על הצורך בשיתוף פעולה ובאחדות – מוסר לנו מסרים מנוגדים. גם בישיבת סיעת הליכוד וגם בישיבת הממשלה נתניהו התייחס לנושא צירופה של קדימה לממשלה, אולם בשני המקרים, בשונה מהתנהגותו בכנסת, הוא עשה זאת בקול משועמם ולפעמים אף מזלזל.

הצד השמאלי של המוח מדמה מחשב ומפעיל את הלוגיקה, החשיבה והשפה. האונה הימנית היא 'המוח האינטואיטיבי' שאחראית על חשיבה יצירתית ורגשית. ההתמחות של כל צד במוח משפיעה על הכיוון שבו הדובר מביט כשהוא אומר דברים כנים או שקריים. בגלל שכל צד של המוח שולט על הצד שמנוגד לו –  כשהעיניים פונות ימינה גדלים הסיכויים שהוא אומר את האמת, וכשהן פונות שמאלה יתכן שהוא ממציא או מדמיין את הדברים.
לאורך דבריו נתניהו הרבה להסתכל ימינה, שזה אמור לומר שהוא כנראה אומר את האמת, אך העניין הוא שנתניהו כותב ביד שמאל ואצל אנשים שכותבים ביד שמאל האבחנה שציינתי עובדת הפוך. כלומר זהו סימן לשקר אך לא הוכחה חותכת. ההצהרה הקצרה שנתן לתקשורת לגבי אירועי השבוע וטון הדיבור הלקוני הם שמסגירים ביחד עם העיניים את חוסר הכנות של נתניהו ונראה שהוא לא באמת מקווה להיענות מצד קדימה. 

 


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים