עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 

האיום האיראני: סאונד בייטס של מנהיגים
17 נובמבר 2011
הדו"ח החריף של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית שפורסם ב-8.11 עורר שורה של תגובות מצד בכירים בכל העולם. כל מנהיג שהופיע בתקשורת במהלך החודש הציג את עמדותיו בסאונד בייטס – משפטי מחץ קצרים בני מקסימום 20 שניות – מהם אנחנו, הצופים, אמורים לנסות להבין מה כל מדינה חושבת ומה בדעתה לעשות בעניין. 

 


בדו"ח מזעזע אחר שפורסם אחרי מלחמת העולם השנייה, של המשרד האמריקאי לשירותים אסטרטגיים שקדם ל-CIA, נאמר שהחוקים הנאצים היו: לעולם אל תתנו לציבור להירגע ולעולם אל תודו שיש משהו טוב באויב שלך. אתמול שר הביטחון "עבר" על החוק הנאצי הזה ואמר ברשת בלומברג משהו "טוב" על האויב.
ברק נוגע באף במבוכה על כך שמאמצי העולם לעצור את איראן נכשלו, ולשאלתו של המראיין אם בתור איראני היה רוצה נשק גרעיני הוא משיב בכנות: "כנראה, כנראה", תוך תנועת 'לא' כפולה בראש. הדבר מעיד על כך שלא חשב על הדברים עד הסוף, ובאורח נדיר לפוליטיקאים שמדברים בארץ ובעולם בנושא היה לו גם משהו חיובי לומר על ההיסטוריה האיראנית. הראיון שלו היה מעניין ומעורר רגשית וככזה יש בו בטווח הארוך השפעה חיובית על הדרך בה הציבור העולמי תופס את ישראל.
בניסיון לקלף את המסרים שמאחורי הסיסמאות דרך הסאונד בייטס ששודרו בתקשורת ולברר מה באמת חושבים מנהיגי זמננו, עצוב לגלות איך אותם חוקי תעמולה הנאצים משמשים גם היום רבים ממקבלי ההחלטות. חוקים אלה כוללים גם: לעולם על תודו בטעות או בדופי; התרכזו באויב אחד בכל פעם ותאשימו אותו בכל מה שלא מסתדר; והחוק הנאצי המפורסם ביותר – אנשים מאמינים לשקר גדול מהר יותר מאשר לשקר קטן ואם תחזרו עליו מספיק פעמים אנשים בסוף יאמינו לו. המנהיג האיראני מיישם חוקים אלה אחד לאחד.

אחמדיניג'אד
אחמדיניג'אד מעביר נאומים כמו שחקן הוליוודי מיומן. הנאומים שלו מאוד יצירתיים וציוריים: שימוש בדימוי כמו 'לקטוע את ידה של אמריקה', מתחבר להלכה האסלאמית, השריעה, שדוגלת בקטיעת יד ימין של גנבים. ביטוי כזה של אכזריות שכל מוסלמי יודע משהו על המקור שלה, שמלווה בשאלה הרטורית המזלזלת של אחמדיניג'אד: 'האם אנחנו בכלל זקוקים לפצצה?' – מחזקים את הרגשות המגוונים שמתעוררים במי שצופה בו בכל מקום בעולם. גם אם המנהיג האיראני מעורר בנו שאת נפש וסלידה אי אפשר שלא להתפעל מרהיטות דבריו הרברבניים והמזלזלים שמכילים את כל חוקי התעמולה הנאצים נאמרים בעל-פה ונותנים את התחושה שהוא לגמרי מאמין בשקריו.

נתניהו
בהשוואה לאמדיניג'אד נתניהו לא במיטבו בימים אלה ואת המסרים שלו הוא בעיקר קורא מהדף – מילה במילה. נתניהו לא יכול להרשות לעצמו לפספס לכן הוא בעיקר קורא מהדף עם מעט קשר עין יחסית. הוא נטול להט לגבי הנושא, נראה ונשמע עייף  מהניסיון לשכנע את הקהילה הבינלאומית לעצור את מרוץ החימוש של איראן. ניתן להבחין בכך במיוחד כשהוא נשען על השולחן וידיו מונחות מול הגוף כחומה. בסוף דבריו נדמה שאפילו קשה לו להזדקף, כי הוא נעזר בידיים כמו בשלבים של סולם כדי להתיישר. בסוף דבריו הוא מניף את כף היד פעם אחת, אומר 'תודה רבה' ומניף את היד שוב במעין מחוות סילוק המכוונת לתקשורת.

 

אובמה וסרקוזי
אובמה כמו ביבי מדבר בלי טיפת להט בקולו וגם הוא קורא מהדף את הטקסט – ללא חיבור בין המילים לבין הרגשות. אובמה מגיע לביקור אצל סרקוזי, אותו ביקור בו למדנו שהשניים לא ממש מחבבים את נתניהו, ושניהם מתייחסים לאיומי הגרעין האיראניים.
סרקוזי מדבר בעל-פה ומשלב בדבריו התייחסות רגשית לישראל ולשואה עם פאתוס שבא לידי ביטוי ביד מאוגרפת שמשדרת החלטיות. וזאת לעומת אובמה, שנשמע לקוני, יבש ומשעמם. הסאונד בייטס של אובמה בנושא לא תפסו תנופה או כוח גם כשפגש את הסינים והרוסים בהונולולו.

רגע שהתפספס
הרגע המרגש ביותר מבחינתו של אובמה במסעותיו האחרונים בעולם אמור היה להתרחש בצרפת שם קיבלו את פניו ניקולא וקרלה סרקוזי, אך הרגע התפספס. מיד אחרי החיבוק החם עם ניקולא אובמה התכונן לחבק את קרלה, אך היא מיהרה באותו רגע למקום אחר, ואנחנו רואים את אובמה עוקב אחריה במבט מופתע ומאוכזב. האיש כנראה קיווה שבתוך כל הכאוס המדיני הוא תיכף יוכל להתנחם בחיבוק מהיפיפייה של החבר שלו. גם כאן בכנסת רבים עמדו בתור כדי לראותה מקרוב בתקווה ללחוץ את ידה.

 
 
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים