עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 

ביבי מבקר את אובמה
20 מאי 2009
מפגש מרתק בין שני רבי-אומן בתורת הנאום. האנגלית של ביבי מופלאה וכזו היא גם היכולת שלו לתמרן בסיטואציות המלחיצות האלה בהן כל מילה וכל תנועה שלו מקבלות משמעות בינלאומית. ביבי נשמע הכי טוב באנגלית. הוא בקיא בכל הגינונים האמריקאים, ובאנגלית, שלא כמו בעברית, קל להתעלם מהידע הקודם שיש לנו לגביו.
 
 

אובמה מרוחק, נתניהו דרוך
כשמתחילות השאלות של העיתונאים הישיבה של אובמה משדרת נינוחות מרוחקת אם כי לאורך האירוע מבצבצת גם עייפות, שבאה לידי ביטוי בדיבור מאוד איטי תוך שקילת כל מילה. אובמה נשען על גב הכיסא ונראה הרבה פחות דרוך מביבי, שנשען קדימה לכיוון קצה הכיסא בניסיון להתקרב לאובמה ולעיתונאים. בניגוד לאובמה, מהרגע הראשון של האירוע אובמה מדבר לעיתונאים- ביבי מדבר לאובמה.
נתניהו מנסה לייצר עם אובמה קשר אישי וחברי מול המצלמות בניסיון להפגין את הקשר האישי ביניהם. לאור אי-ההסכמות ביניהם זוהי כנראה דרכו של ביבי לפייס את אובמה. קשר העין הראשון שאובמה יוצר עם נתניהו מגיע רק לקראת סוף הסטייטמנט הראשון שלו, כשהוא נותן לנתניהו מחמאה שהוא בעצמו קיבל רק לפני שבועיים מפרס. אלא שכאן אובמה הצעיר נותן לביבי המבוגר ממנו מחמאה פטרונית. ביבי מגיב לכך בהומור שגורם לאובמה להעניק לו חיוך אמיתי גדול ראשון ויחיד שמסגיר מעט מבוכה ומעיד שבכל זאת אולי נוצרת בניהם אינטימיות מסוימת, אך באופן כללי אובמה לא מרוצה.  

מה מרגיז את אובמה?
מרגיז את אובמה שהישראלים לא מתגמשים מספיק, ושביבי מסרב לזוז מעמדותיו וליישר קו עם התפיסה המדינית שלו. הוא רואה את נתניהו מותח את ידו קדימה כשכף היד מופנית כלפי מטה. זוהי תנועת יד מרסנת שחושפת את ניסיונו של ביבי לשלוט בפלסטינים ולהעמיד אותם במקומם. ביבי מדבר על אוטונומיה מבלי לומר את המילה ולא אומר: "שתי מדינות לשני עמים", וזה גורם לביבי להיתפס על-ידי הנשיא כמי שרואה את עצמו כפטרון של הפלסטינאים.
כשאובמה מדבר על מסגרת הזמן שהוא מקצה למדיניות שלו הוא נשמע מהוסס ומגומגם למדי ומשמיע הרבה צלילי Ahhh... בין המילים. אובמה מפחד להתחייב כי הוא לא בטוח שהדיפלומטיה שלו תצליח לשכנע את האיראנים לרדת מתוכנת הגרעין שלהם. ניכר שהוא מכין את השטח לאי-הצלחה במישור הדיפלומטי.

איך אובמה מרגיש כלפי ישראל?
כשנכנס נשיא חדש לבית הלבן ורוצים לדעת איך יתייחס לישראל, בוחנים שני מרכבים שאישיותו ובהשקפת עולמו: רגשות ואינטרסים. מרכיב האינטרסים אצל אובמה כלפינו קיים אך נחלש ואין לו רגשות מיוחדים כלפינו. להפך, הוא מפגין רגישות גדולה כלפי העולם הערבי והמוסלמי, כשמיד בתחילת דבריו דיבר על ההיסטוריה העשירה והפוטנציאל היוצא דופן של האיראנים. הוא אמנם מזכיר את ביקורו אצלנו וטען שהוא מבין אותנו, אך מדבריו נדמה שנטיית לבו היא כלפי הפלסטינים שלטענתו כרגע אין להם אפילו מים נקיים. נדמה שאובמה מנסה להפריד קצת בינינו לבין ארצות הברית, ומדאיג לגלות שהוא קר ומרוחק יותר מהנשיאים שהתרגלנו אליהם כמו קלינטון ובוש ואפילו רייגן וטרומן.
 

 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים