עברית  English
 
 
משחק מול
מצלמה
 
 
 
רלף קליין
המאמן
 
 
 
קליינער רודי
 
 
 

הפרופיל התקשורתי של באן קי-מון
24 מרץ 2010
דיפלומט מנוסה ומיומן שלא עונה על השאלות אלא מדבר בסיסמאות בלבד ואומר רק את מה שהוא רוצה
 

בתום שבוע, שבועיים, שלושה מאוד קשים לישראל מבחינה מדינית, אני מבקשת להתרכז באדם שמייצג את הקהילה הבינלאומית. המבוגר האחראי מהאו"ם – לא מתווך, לא אמריקאי, לא אירופאי – דרום קוריאני, שעבורנו, אנשי הלבנט במזרח התיכון, זה אחר מאוד מכל מה שאנחנו מכירים. במזרח אסיה מקובל לומר קודם את שם המשפחה – לכן 'באן' הוא שם המשפחה, ו'קי-מון' הוא השם הפרטי. בהתערבותה של שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, באן הצליח לבקר גם בעזה וגם אצלנו והפעם לא נרשמו תקריות דיפלומטיות מביכות.

קי-מון בעזה
הביקור של מזכ"ל האו"ם מאוד חשוב לפלסטינים, כי הם משוועים לסיוע כלכלי, ולכן אפשר לראות כאן את עזה הדיפלומטית יותר שעדיין רחוקה מאוד מההתנהלות הנהוגה בתחום הזה בעולם. האירוח צנוע – רק מים וכוסות על השולחן, והם יושבים על הגג בחוץ כדי להראות לבאן ודרכו לעולם את עזה הענייה אך האקזוטית, בעלת הגגות השטוחים והפסטורליים, על רקע הים התיכון.
לתפאורה ולמזג האוויר יש השפעה גדולה על התחושה הכללית של בני האדם. באן שכח להביא את משקפי השמש שלו – השמש העזתית מסנוורת אותו והחום המדברי מעיק עליו. מהתמונות האלה אפשר בהחלט לומר שאם יהיה סוף סוף שלום – לעזה יש פוטנציאל תיירותי נהדר. הסיכוי לכך כרגע, הוא בערך כמו הסיכוי לראות נשים בתמונות שמגיעות אלינו מעזה.
רוב האירוח בעזה מתרחש בחוץ והוא קצת שלומיאלי: יש בעיות עם המיקרופון ומרמזים לבאן לאחוז את המיקרופון ביד, אך באן מסרב בהחלטיות ולשם כך נעזר בפעם היחידה בכל הביקור המצולם באצבע דוקרנית ולא מתפשרת שדורשת להציב את המיקרופון במקומו גם אם הוא לא יעבוד כמו שצריך. ואכן, המיקרופון לא עובד כמו שצריך וצלצול של טלפון נייד מפריע לו והמתרגם מתחיל לפרשן אותו לפני שהוא מסיים את המשפט וזבוב מפריע לו באף. התנאים לא אופטימאליים, ובכל זאת באן מבטיח שהאו"ם יעזור, מושיט את ידו לפלסטינים ומנסה להניע אותם לשיתוף פעולה בעזרת חבילת הטבות שמנמנה.

קי-מון בישראל
את הישראלים, לעומת זאת, הוא מנסה להניע באופן רגשי על-ידי הבעת אמפטיה למצבם המורכב והערכה גדולה לפרס ולפועלו. הפגישה עם פרס חמה ולבבית וניכר שבזירה הדיפלומטית ובמסדרונות האו"ם – הקשרים האישיים שלנו הרבה יותר טובים מכפי שמצטייר מהתקשורת. לבאן הרבה יותר נוח לו לצד השולחן הישראלי החגיגי שהכינו לכבודו מאשר בעזה. הוא מרגיש בין חברים ודבריו, גם במסיבת העיתונאים, נאמרו בחופשיות, מהלב ובלי צורך בדף.
באן מדבר בפני שני הצדדים בסיסמאות בלבד: להפסיק את הבנייה בהתנחלויות, להפסיק עם הקסאמים, להסיר את המצור, לשחרר את גלעד שליט. למרות שאודי סגל מאוד ניסה במהלך הראיון איתו לשבור את השטאנץ הזה ולגרום לבאן לתת תשובות על שאלות קשות – הוא לא הצליח, כי מדובר בדיפלומט מנוסה ומיומן שלא עונה על השאלה אלא אומר רק את מה שהוא רוצה.

או"ם שמום
אין תשובות אמיתיות בראיון הדיי משעמם הזה, ומה שמסגיר את המתח של באן מהשאלות אלו הם כחכוחי הגרון הרבים יחסית בהם הוא משתמש לאחר כל משפט שגורם לו לאי נוחות. הוא אינו סוטה בדבריו לרגע מה'סאונד בייטס', משפטי המפתח, ומחזק את הקביעה של בן גוריון מלפני 55 שנים: "או"ם שמום.
באותו דיון בן גוריון גם אמר: "לא חשוב מה יאמרו הגויים, חשוב מה יעשו היהודים". בהקשר הזה אין מנוס מלסיים עם דבריו של נתניהו בישיבת הממשלה ביום שלפני נסיעתו לארצות הברית. נתניהו מצהיר שממשיכים לבנות בירושלים, ובתמורה מודיע על תוכנית רב-שנתית לפיתוח כלכלי של ישובי המיעוטים בישראל.
נתניהו מגרד במרכז כף ידו הימנית כשהוא מדבר על שוויון מלא לכל אזרחי ישראל. זו אינה תנועה נפוצה, היא יחסית מוסתרת ומאפשרת לטשטש את הדיסוננס שמתעורר אצלו בשל הפער בין המילים לבין חוסר נכונותם. חוסר הנוחות שלו מתוכנית ההטבות למיעוטים באה לידי ביטוי בכך שהוא מגרד בראש, מרחיק את עצמו מהשולחן ונע באי-נוחות בכיסא.
למחרת נתניהו נאם באייפק והוכיח שוב: כשהוא נואם באנגלית הוא רטוריקן מן המעלה הראשונה. הרבה יותר קל לו לדבר בגובה העיניים ולרגש כשהוא מדבר עם היהודים מאמריקה. היהודים בארץ מעריצים אותו פחות ולכן כנראה בעברית הוא חש צורך להתנשא כדי להחזיר לעצמו את הביטחון.

 
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
לבחירת התוכנית המתאימה: 052-3549149  michelle@teer.co.il     

לייבסיטי - בניית אתרים